Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Festiwal Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie po raz piętnasty

Festiwal Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie po raz piętnasty

Każdy naród ma swoje zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Polskie kolędy opowiadają o wielkiej miłości do Bożego Dzieciątka. I właśnie taką miłość pragnęli przekazać wszystkim obecnym uczestnicy festiwalu.

19 grudnia 2020 roku w Żytomierzu odbył się jubileuszowy XV Festiwal Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie. Festiwal jest I etapem eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Zwycięzcy również biorą udział  w Festiwalu pt „Kolędnicy z Żytomierza”, który odbywa się na Śląsku.

Podczas festiwalu zabrzmiały stare polskie kolędy i pastorałki we współczesnej aranżacji. Szczególnie cieszy wielkie zaangażowanie młodego pokolenia.

Z zaistniałą sytuacja epidemiologiczną festiwal został przeniesiony w br z Korostenia do Żytomierza oraz zgodnie z nową formułą festiwalu, wykonawcy mogli wybrać udział online lub offline.

Ponad 25 zespołów i wykonawców zgłosiło się do udziału w Festiwalu Polskiej Kolędy. Jest to jeden z największych festiwali na Ukrainie.

Kolędowały zespoły z Chmielnickiego i Sum, Olewska, Choroszewa, Korstyszewa, Korostenia i Żytomierza.

Organizatorami Festiwalu są: Korosteński Związek Polaków na Ukrainie oraz Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie, działanie jest realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja objętego  wsparciem KPRM w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Wiktoria Laskowska, www.zozpu.zhitomir.net, 24 grudnia 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code