Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy

Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy

W sobotę, 13 listopada, każdy chętny mógł wziąć udział w Obwodowym Festiwalu Kultury Polskiej, który odbył się w sali Filharmonii Winnickiej.

Festiwal „Łączmy się, radujmy się, śpiewajmy”zorganizowany w związku z Dniem Niepodległości Polski, zaczął się o 16.00 krótkim przemówieniem Krzysztofa Świderka – konsula generalnego Konsulatu RP w Winnicy, po którym na scenę wychodziły po kolei zespoły pieśni i tańca z Winnicy i okolicznych miasteczek Tulczyna, Baru, Żmerynki, Koziatyna, Hniewania, Chmielnika i in.

Chór z Baru, zmienia nie mniej poważny zespół starszych pań  z Chmielnikskiego Związku Polaków, przepięknie zatańczyli krakowiaka winnickie dziewczęta w kolorowych strojach i zaśpiewał chórek ze Żmerynki. Pani Irenka, studentka Konserwatorium Odeskiego, na typowo ukraińskim instrumencie – bandurze wykonuje znaną pieśń Moniuszki.

Prawdziwe ożywienie w sali nastąpiło podczas wykonania przez młodą parę solistów „Dumki” – piosenki ze znanego polskiego filmu „Ogniem i mieczem”.

Atmosfera, podgrzana jeszcze bardziej przez zespół tańca we wspaniałych krakowskich strojach z Winnicy, sięgnęła zenitu gdy zaczęła swój występ młodzież z Koziatyna. Sądząc po burzliwych oklaskach ten występ  najbardziej spodobał się publiczności. Szczere, uśmiechnięte, bez najmniejszej tremy dzieciaki, śpiewały tak, że nikt nie mógł oprzeć się ich urokowi i zapewne je najbardziej zapamięta  publiczność. Szczególnie, charakterystyczne „JUCH” najmniejszych solistów!

Dziewczęta  ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Winnicy przypomniały nam hity polskiej estrady lat 70-ch, a maluchy,  z których najmłodszy, nie przekroczył chyba 8 lat, pokazały, że już jak dorośli, umieją wspaniale zatańczyć polski ludowy taniec.  Podobnie –   ich koleżanki z Liceum nr 7, które zaśpiewały parę wesołych piosenek . Potem znów polska estrada, kolejny krakowiak… – trudno wszystkich przeliczyć.

Na końcu pani Alicja Ratyńska, która była główną organizatorką festiwalu podziękowała organizacji „Wspólnota Polska” za pomoc finansową, a również wszystkim uczestnikom i widzom za wspaniałą atmosferę na sali. Nie zważając  na wyczuwalny akcent wschodni w mowie młodych artystów – nikt nie wątpił, że każdy mały tancerz czy starsza pani z chóru ma polską duszę i serce.

В Суботу 13 листопада в приміщенні Вінницької Філармонії відбувся Фестиваль Польської Культури “Єднаймося, Радіймо, Співаймо”. Хорові і танцювальні колективи з Бару, Жмеринки, Козятина, Тульчина, Гніваня, та ін., приїхали у Вінницю, щоб відзначити 92 річницю Незалежності Польщі.

На сцені представлено народні танці, сучасні естрадні, та народні пісні Польщі, пісню з кінофільму “Вогнем і мечем”, а також дитячі пісеньки у виконанні найменших членів польських культурних товариств області.

Galeria zdjęć z Festiwalu

{morfeo 16}

Wideo z występów

{vimeo}16811407{/vimeo}

{vimeo}16811022{/vimeo}

{vimeo}16811706{/vimeo}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code