Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Festiwal historyczno-kulturalny w Żytomierzu

Festiwal historyczno-kulturalny w Żytomierzu

W dniach 13-14 lipca w Żytomierzu odbył się Festiwal historyczno-kulturalny „Dni ulicy Michajłowskiej”.

To pierwszy takiego typu Festiwal, który przybliża historię centralnej ulicy miasta Żytomierz. Każdego dnia, goście i mieszkańcy miasta odpoczywają, czy idą do pracy przez pieszą ulicę Michajłowską, która przez ostatnie lata bardzo się zmieniła – stała się bardzie europejską. Ale mało kto zna, jej historię, co się działo na tej ulicy, kto mieszkał, kto prowadził biznes etc.

Z ulicą Michajłowską związany był los wielu znanych osób, w tym, Polaków, którzy mieszkali i pracowali w tym mieście.

Warto wspomnieć, że pod koniec XIX wieku zostało zbudowano tu dwa budynki w stylu historyzmu i modernizmu, przez Oktawiana Rakowskiego syna Fortunata. Ojciec Oktawiana był ziemianinem, właścicielem wsi Skibińce w woj. Bracławskim I RP, zięć marszałka gubernialnego kijowskiego Leonarda Madyjskiego. Później w latach 1943-1944 w tym budynku mieścił się sztab formowania polskich jednostek wojskowych.

Na początku XX wieku na ulicy Michajłowskiej znajdowało się 52 sklepy, 22 majsterni, banki, redakcje, drukarnie.

W ramach Festiwalu zostały przygotowane piękne lokację dla zdjęć, występu artystów, piękne lokacje dla dzieci. Ciekawostką Festiwalu było to, że dla wszystkich chętnych zorganizowano wycieczkę ulicą Michajłowską, którą przeprowadził znany żytomierski krajoznawca, pisarz, historyk, etnograf, dziennikarz, fotograf i wydawca pan Hrygorij Mokryckij.

Także, w ramach Festiwalu, odbył się występu ukraińskiego zespołu „Bez ograniczeń”. Festiwal został zapoczątkowany przez kandydata w deputaty Igora Gundycza.

Walentyna Jusupowa, 20 lipca 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code