Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Fala rusyfikacji pochłania Lwów – oświadczenie społeczeństwa Galicji

Fala rusyfikacji pochłania Lwów – oświadczenie społeczeństwa Galicji

Zdjęcie pobrane z zaxid.netNa Ukrainie  nasila się proces deukrainizacji i denacjonalizacji. Systematyczne natarcie na ukraiński język oraz kulturę odbywa się pod hasłami nadania większych praw rosyjskiej mniejszości na Ukrainie.  Takie wspólne oświadczenie 24 lutego wygłosiły członkowie Zebrania Społeczeństwa Galicyjskiego, które odbyło się tygodniem wcześniej, z udziałem 38 organizacji społecznych i partii.
Tekst oświadczenia jest następujący: „Dziś w radio, telewizji, prasie i publikowanych książkach dominuje język rosyjski. Historia Ukrainy jest falsyfikowana, rujnuje się kultura, system edukacji, pamięć narodowa. Fala rusyfikacji pochłania ostatni bastion ukraiństwa – Ukrainę Zachodnią. Odbywa się proces nawiązywania społeczeństwu ideologii „Ruskiego mira”. Jak przykład – na otwarciu stadionu „Lwów-Arena” prowadzący rozmawiali w dwu językach – to już staje się normą. Telewizja lwowska emituje film „Patriarcha” o głównym ideologu „Ruskiego mira” patriarchu UPC MP Cyrylu. Witryna Lwowskiej obwodowej administracji publikuje informację też po rosyjsku i po ukraińsku. A ulice Lwowa zapełniła rosyjskojęzyczna reklama”.
Włodzimierz Parubij – przewodniczący „Instytutu Namięci Narodowej Ukrainy” nagłosił, że jeżeli te procesy nie ustaną, aktywiści społeczni będą organizowały akcje protestu i sprzeciwu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code