Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Europa za tydzień rozpatrzy możliwość uproszczenia otrzymania wiz dla Ukraińców

Europa za tydzień rozpatrzy możliwość uproszczenia otrzymania wiz dla Ukraińców

Parlament Europejski 17 kwietnia powinien ratyfikować umowę z Ukrainą, która da możliwość niektórym kategoriom obywateli otrzymać wizy do strefy Szengen według uproszczonej procedury.

W poniedziałek Wiktor Janukowycz podpisał ustawę o ratyfikacji umowy pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską, która uzupełnia tą, podpisaną w 2008 roku.
Ukraiński MSZ ma pewność że strona europejska wkrótce zrobi to samo.

Uproszczona procedura otrzymania wiz będzie rozprzestrzeniała się na techniczny personel mediów, towarzyszący dziennikarzom, kierowców-przewoźników międzynarodowych ładunków i pasażerskich połączeń, studentów, członków religijnych, społecznych i dobroczynnych organizacji, krewnych obywateli krajów UE.

Ułatwienie wjazdu również będzie dotyczyło chorych, którzy leczą się na terytorium Unii Europejskiej  oraz osób im towarzyszących.
Dziennikarze i biznesmeni otrzymają wielokrotne schengeńskie wizy na pięć lat, a pracownikom  z dziedziny kultury i nauki, zawodnikom sportowych międzynarodowych mistrzostw oraz osób im towarzyszącym, uczestnikom programów wymiany pomiędzy miastami partnerskimi oraz krewnym rezydentów krajów UE będą wydawane wielokrotne roczne wizy.

Przy czym wszyscy przedstawiciele wyżej wspomnianych kategorii, które są w wieku do 25 lat, będą zwolnione od płacy opłaty konsularnej za wizę. Właścicielom biometrycznych służbowych paszportów dla wjazdu do UE wizy nie będą w ogóle potrzebne.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code