Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Europa w walizie” dojechała do Winnicy

„Europa w walizie” dojechała do Winnicy

Eksperci z dziedziny polityki i gospodarki, biorący udział w projekcie „Europa w walizie”, dojechali 3 grudnia do Winnicy. Ekipa fachowców, znających się na newralgicznych dla Ukrainy problemach, przeprowadzili w pomieszczeniu Rady Obwodowej konferencję, w której wzięli udział miejscowi działacze społeczni, studenci, przedstawiciele NGO oraz władzy.

Składający się z dwóch grup – ekspertów-seniorów i ekspertów-juniorów zespół spróbował nawiązać dyskusję na temat eurointegracji Ukrainy oraz dzisiejszej fali protestów przeciwko „przerwie” w przygotowaniu podpisania umowy stowarzyszeniowej.

Starszą grupę reprezentowali Gabriela Baumann (dyrektorka Przedstawicielstwa Funduszu Konrada Adenauera na Ukrainie), Hanns Adomait (profesor Europejskiego Koledżu w Niemczech), Marek Peda (Fundacja Schumanna) oraz Weronika Prismejer-Tkocz (Europejska Akademia w Berlinie). W młodszej znalezły się osoby, które przez jakiś czas uczestniczyły w kijowskim Euromajdanie jako obserwatorzy i chciały na ten temat porozmawiać z winnicczanami.

Dialog, który miał być nawiązany podczas konferencji, na początku przebiegał dość jednostronnie. Przyczyną tego może być brak znajomości języka angielskiego, którym posługiwali się goście. Dopiero pod koniec spotkania, gdy pani Prismejer-Tkocz zaczęła podpytywać słuchaczy – jakie środowiska społeczne oni przedstawiają, sytuacja trochę się poprawiła i zaczęły padać pytania do zagranicznych ekspertów, dotyczące Ukrainy oraz własne opinie na temat przyszłego wektora rozwoju Ukrainy.

Konferencja „Europa w walizie” to nie tylko ciekawe wykłady i dialog z europejskimi ekspertami ale także potwierdzenie tego, że Europa nie zrezygnowała z Ukrainy, jako partnera a w przyszłości i członka Unii Europejskiej i wspiera to państwo ze wszystkich stron.

JW, bwp


Zdjęcia z konferencji w Winnicy

{morfeo 474}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code