Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Energoatom alarmuje: Rosjanie zniszczyli dwie ostatnie linie wysokiego napięcia na ZAES

Energoatom alarmuje: Rosjanie zniszczyli dwie ostatnie linie wysokiego napięcia na ZAES

Fot. EA

W środę, 2 listopada, w wyniku rosyjskiego ostrzału okolic elektrowni jądrowej w Energodarze uszkodzono dwie ostatnie linie wysokiego napięcia łączące elektrownię jądrową z systemem energetycznym Ukrainy.

System automatycznie przełączył się na generatory diesla. Paliwa starczy na 15 dni. „Zaczęło się odliczanie” – napisano w komunikacie Energoatomu.

Operator napisał także, że w pracy pozostaje 9 generatorów wysokoprężnych. Bloki energetyczne nr 5 i 6 przechodzą w tryb chłodzenia.

Ukraina znów zaapelowała do społeczności międzynarodowej o pilne podjęcie działań na rzecz jak najszybszej demilitaryacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk zarówno z terytorium elektrowni, jak i miasta.

Następnego dnia pojawiło się doniesienie o możliwych próbach podłączenia elektrowni do sieci, kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Słowo Polskie, fot. Energoatom, 4 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code