Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Eksperci w dziedzinie rozwoju regionalnego z Ukrainy poznawali sekrety sukcesu gospodarczego Pomorza

Eksperci w dziedzinie rozwoju regionalnego z Ukrainy poznawali sekrety sukcesu gospodarczego Pomorza

Goście z Ukrainy na jednym z przedsiębiorstw rolniczych w Gminie Puck

W dniach 25-29 lipca 2018 r. kilkudziesięcioosobowa grupa ukraińskich doradców w dziedzinie rozwoju regionalnego, samorządowców i szefów lokalnych i regionalnych Agencji Rozwoju gościła na Pomorzu.

Celem wizyty gości z większości regionów kraju nad Dnieprem było zapoznanie się z zarządzaniem rozwojem terenów miejskich oraz gminnych w krajach Unii Europejskiej na przykładzie Polski.

Ukraińską ekipą na czele z Wasylem Kaszewskim opiekował się radny Rady Miasta Gdyni, fachowiec ds transportu dr Marcin Wołek. Dzięki uprzejmości i pomocy pana Marcina goście mogli zapoznać się z działalnością kilkunastu różnego rodzaju instytucji, przedsiębiorstw i urzędów – od Agencji Rozwoju Pomorza poprzez Departament Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego, Naukowo-Technologicznym Parkiem Naukowym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości, przedsiębiorstwem produkującym śmieciarki Zoller Tech oraz rolniczą firmą w gminie Puck, znaczną część pracowników której stanowią Ukraińcy.

Polacy chętnie dzielili się wiedzą i doświadczeniem, zaznaczając, że najważniejsze reformy strukturalne ich kraj poczynił dużo wcześniej przed wejściem do Unii Europejskiej. „To przede wszystkim zmiany w ponad 1000 aktach prawnych” – mówił Marcin Wołek. A także ogromne wsparcie ze strony państwa dla rozwoju mikro-, małego i średniego biznesu, który de facto stał się siłą napędową polskiej gospodarki znacznie wcześniej, niż Polska stała się częścią UE.

W województwie pomorskim przedsiębiorcy oraz inwestorzy mogą liczyć na pomoc ponad 20 różnych instytucji otoczenia biznesu. Zarówno władze, jak i rozmaite programy unijne oferują doradztwo biznesowe, pomoc finansową dla rozpoczęcia własnego biznesu, przestrzenie koworkingowe za 2,2 złotych za godzinę, wsparcie przy tworzeniu własnych biznes-planów i strategii rozwoju. A przede wszystkim – władze Gdańska, Gdyni i Sopotu dokładają wszelkich starań by młodzi mieszkańcy po zakończeniu szkoły czy studiów pozostawali na Pomorzu i pracowali na bardzo korzystnych w skali całego kraju warunkach. Miasto Gdynia i Sopot mogą poszczycić się zapewne najniższymi w skale całego kraju stopami bezrobocia (2,6 i 1,9 proc.) i starają się maksymalnie wykorzystać naturalne korzyści, które płyną z ich bliskości do Bałtyku.

Samorządowcy i eksperci ds rozwoju regionalnego z Ukrainy mieli możliwość ocenić skuteczność realizacji lokalnych i regionalnej Strategii Rozwoju a także unijnych i krajowych programów rozwojowych. Szczególnie zainteresowanie u gości z Ukrainy wywołał program rozwoju szkolnictwa zawodowego obejmujący 5 szkół zawodowych w Gdyni. W ramach realizacji tego programu pięć zespołów szkół przechodzi rozbudowę i modernizację, otrzymuje nowe pracownie a uczniowie i nauczyciele tych placówek biorą udział w stażach zawodowych i szkoleniach.

Wizyta studyjna odbyła się przy wsparciu programu „U-LEAD z Europą”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz jej członków – Danii, Estonii, Niemiec, Szwecji oraz Polski.

Słowo Polskie, 02.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code