Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Egzaminy na studia ze stypendium rządu RP w Winnicy – przepustka do dorosłości

Egzaminy na studia ze stypendium rządu RP w Winnicy – przepustka do dorosłości

Autor zdjęć: Damian CiarcińskiO studiach w Polsce marzy wiele młodych obywateli Ukrainy. Szczególny sentyment do nauki w kraju przodków żywią młodzi Polacy, mieszkający na Kresach. Dla nich od wielu lat działa specjalny program preferencyjny, umożliwiający naukę na najlepszych polskich uczelniach nie dość, że za darmo ale także z przysługującym im stypendium, rzędu nawet do 1000 zł.

Młodzież z winnickiego okręgu konsularnego (Podole, południowe Polesie oraz od niedawna Bukowina), która zdołała potwierdzić dokumentalnie swoje polskie pochodzenie w dniach 20-22 maja zmierzyła się z jednym z najważniejszych sprawdzianów w swoim życiu – organizowanych po raz piąty przez Konsulat Generalny RP w Winnicy egzaminach wstępnych na studia w Polsce ze stypendium rządu RP.

W tym roku, jak i w latach ubiegłych, egzaminy te odbyły się na przyjaznym dla podobnych inicjatyw i gościnnym Technicznym Uniwersytecie w Winnicy który każdego roku przeprowadza Tydzień Polski na uczelni.

Komisja egzaminacyjna z Polski, do której składu w tym roku weszli profesorowie między innymi z Uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Łódzkiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Akademii Jana Długosza w Częstochowie, podkreślali wysoki poziom przygotowania tegorocznych kandydatów na studia.

Egzamin podstawowy z języka polskiego był pierwszym testem sprawdzającym wiedzę naszych kandydatów. Uzyskanie co najmniej 61 pkt. było warunkiem przystąpienia do dalszej części rekrutacji – pisemnych testów z przedmiotów kierunkowych.

Ostatecznie 78 kandydatów pomyślnie przeszło wstępną rekrutację na studia w Polsce ze stypendium Rządu RP i podejmie studia na różnych kierunkach, poczynając od polonistyki i prawa, poprzez ekonomię, medycynę, aż po techniczne studia inżynierskie. Przyszłych studentów kierunków artystycznych czekają jeszcze dodatkowe egzaminy na wybranych uniwersytetach i akademiach artystycznych w Polsce.

Na podstawie informacji KG RP w Winnicy, bwp

 

Komisja egzaminacyjna z Polski, przedstawiciele winnickiego Uniwersytetu Technicznego oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code