Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Echo stuletnich wydarzeń w podolskim Krzyżopolu

Echo stuletnich wydarzeń w podolskim Krzyżopolu

Hymn Ukrainy w wersji z 1917 roku, krótkie przemówienia i szczera modlitwa rozległy się w pobliżu tablicy pamiątkowej i płaskorzeźby Symona Petlury na ścianie budynku dworca kolejowego w Kryżopolu, w pobliżu pomnika poległym żołnierzom współczesnej wojny rosyjsko-ukraińskiej i krzyża na grobie porucznika lotnictwa Ukraińskiej Armii Galicyjskiej Alberta Feliksa Szeparowicza.

101 rok temu, 23 maja 1920 roku, w wyzwolonym od rosyjskich najeźdźców Kijowie odbyła się wspólna parada alianckich armii – ukraińskiej i polskiej, podczas gdy na stacji kolejowej w Kryżopolu trwały walki z wojskami moskiewskimi. Wówczas w wyniku działań alianckiego lotnictwa polskiego zostały zniszczone pociągi pancerne Armii Czerwonej „Beli Kuna” i „Czerwony krestianin”.

Wspólną modlitwę za Ukrainę, za naród, za jej władzę i wojsko poprowadził o. Mychajło Budnik-protoprezbiter dekanatu barskiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i o. Bogdan Murachowski – proboszcz świątyń miejscowej wspólnoty Kościoła rzymskokatolickiego.

Najważniejszym osiągnięciem dzisiejszego Dnia Bohaterów był odzew samorządów na apel dotyczący oddania hołdu naszym zwyciężcom. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy okolicznościowej przedstawiciel kierownictwa społeczności złożył kwiaty do płaskorzeźby Symona Petlury.

W ten sposób w ciągu ostatnich dziesięcioleci patriotyczne dni stały się świętami państwowymi – corocznie organizowaliśmy odpowiednie przedsięwzięciа społeczne w Winnicy i okolicach, a teraz tradycja obchodów Dnia Jedności Ukrainy i Dnia Bohaterów Krut, Dnia Obrońcy Ukrainy już nie budzi żadnych wątpliwości.

Słowo Polskie za: Wiaczesław Berezowskyj, 2 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code