Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żeby znaleźć, trzeba szukać. Informacja o naszych przodkach znajduje się w obwodowych archiwach państwowych

Żeby znaleźć, trzeba szukać. Informacja o naszych przodkach znajduje się w obwodowych archiwach państwowych

Jednym w warunków otrzymania Karty Polaka jest posiadanie dokumentów, potwierdzających polskie pochodzenie. Dokumenty te trzeba przedstawić do Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej podczas rozmowy z konsulem.

Jeżeli nie mają Państwo świadectwa urodzenia lub aktu zgonu krewnych, potwierdzających przynależność ich do polskiej narodowości (za czasów radzieckich w tych dokumentach wpisywano narodowość), należy zwrócić się do archiwum.

– w Żytomierzu takie zaświadczenie można otrzymać w Archiwum Państwowym obwodu Żytomierskiego pod adresem: ul. Ochrimowa góra 2/20 (Tel. (0412)42-56-64,42-48-00, www.archive.zt.ua).

– w Winnicy trzeba zwrócić się do podobnej instytucji (ul. Soborna 17, tel. (0432)35-26-01, www.davio.com.ua).

– tak samo w obwodzie chmielnickim działa miejscowe archiwum obwodowe (ul. Gruszewskiego 99, tel. (0382)76-47-39, 79-73-56, www.dahmo.gov.ua)

Na pytanie dziennikarza gazety „Słowo Polskie”, dotyczące szczegółów działalności żytomierskiego archiwum, a mianowicie procedury otrzymania zaświadczeń, potwierdzających pochodzenie obywateli, zastępca dyrektora pani Łarysa Myronenko, powołując się na brak czasu, odmówiła odpowiedzi. Dodała również, że „w ogóle służby archiwalne nie prowadzą ewidencji zaświadczeń, potwierdzających pochodzenie obywateli i potrzebnych dla „Karty Polaka”.

Interesanci jednak zadowoleni są z pracy archiwum. W celu odnowienia świadectwa urodzenia pani Natalia – petentka tej instytucji państwowej, zwróciła się do dyżurnego.

– Wypisał mi przepustkę do odpowiedniej sali. Tam złożyłam podanie. I już po miesiącu przyszłam i odebrałam swój dokument. Procedura okazała się nieodpłatna – mówi pani Natalia.

Większość niezbędnych informacji można uzyskać, wchodząc na strony internetowe tego czy innego archiwum.

Udzielanie odpowiedzi na zapytania treści „Szukam informacji o dziadku”, nadchodzące od obywateli Ukrainy i cudzoziemców, mające na celu poszukiwanie informacji o przodkach i budowanie drzewa genealogicznego, stają się coraz ważniejszym kierunkiem działalności archiwów państwowych Ukrainy.

Wniosek o wykonanie badań  genealogicznych ma na celu ustalenie pochodzenia i związków rodzinnych oraz powinien zawierać informacje o dwóch lub więcej osobach, związanych więziami rodzinnymi z petentem.

Archiwum Państwowe obwodu Żytomierskiego wykonuje badania genealogiczne odpłatnie. Wartość wykonania zależy od złożoności, a zatem od budżetu czasu poszukiwań oraz określa się wychodząc z cen takich usług. Opłaty można dokonać przelewem bankowym (pocztowym) na konto archiwum państwowego. Opłata obejmuje koszt zaświadczenia, zarówno jak i poszukiwań.

Zwracając się do Archiwum Państwowego obwodu Żytomierskiego należy podać następujące informacje:

– nazwa miejscowości, w której mieszkali przodkowie;
– nazwisko przodka (dla kobiety – nazwisko panieńskie);
– data urodzenia, ślubu, śmierci;
– wyznanie religijne;
– imię petenta, jego dane kontaktowe (adres, telefon, faks, e-mail).

W czytelni archiwum państwowego stworzono wszystkie warunki dla samodzielnego wykonania badań genealogicznych.

Życzymy  udanych poszukiwań i ciekawych odkryć!

Alina Zielińska, tłumaczenie Irena Rudnicka

1 Comment

  1. Witam.
    Szukam informacji o moim dziadku. Bazyli Zalewski urodzony 6.01.1896 w Czerniowcach na podolu. Syn Szymona i Anny Pantylemonowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *