Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dziennikarze z Ukrainy i Łotwy uczestniczyli w warsztatach w Polskim Radiu dla Zagranicy

Dziennikarze z Ukrainy i Łotwy uczestniczyli w warsztatach w Polskim Radiu dla Zagranicy

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” w lipcu 2019 r. zorganizowała wspólnie z Polskim Radiem dla Zagranicy, szkolenia dziennikarskie dla przedstawicieli polskich mediów z Łotwy i Ukrainy.

W ramach szkoleń, tygodniowy staż w Polskim Radiu odbyli Liene Liegeniece i Irena Liegeniece oraz Mirosława Starowierow i Arkadiusz Starowierow (Żytomierz).

W trakcie praktyk radiowych polscy dziennikarze zapoznawali się z koncepcją powstawania cyklu „Wybitni Polacy II RP”, uczestniczyli też w studyjnym nagraniu dwóch odcinków audycji. Poznawali także specyfikę pracy dziennikarskiej w Polskim Radiu dla Zagranicy i poszczególnych programach Polskiego Radia.

Ważną częścią szkolenia było uczestnictwo w zajęciach logopedycznych, z zakresu prawidłowej emisji, estetyki i higieny głosu. Prowadziła je Bożena Targosz, logopeda i trener medialny. Warsztaty w studiu Polskiego Radia obejmowały m.in. ćwiczenia postawy umożliwiającej prawidłową emisję głosu, opanowanie technik tworzenia głosu, ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych oraz zajęcia z zakresu estetyki mówienia i kultury słowa.

Z tajnikami interpretacji tekstów dziennikarskich, zapoznał gości Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Andrzej Krusiewicz, znany lektor, długoletni pracownik Polskiego Radia. Spotkała się z nimi również, na zajęciach poświęconych kulturze języka polskiego, Ewa Macias, znakomita polonistka renomowanego Liceum Ogólnoksztalcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Dziennikarze z Łotwy i Ukrainy w Polskim Radiu przeszli również szkolenie z zakresu mediów społecznościowych i specyfiki dziennikarstwa internetowego. Poznali tajniki przygotowania tekstu do publikacji pod kątem wyszukiwarek, pozycjonowania, tagowania, a także poprawnego konstruowania tytułu, leadu, tekstu, tworzenia i dobierania materiału wideo oraz zdjęciowego do publikacji na portalu, stronie internetowej i mediach społecznościowych. Dowiedzieli się także co warto publikować na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Poznali również tajniki montażu dźwięku w systemie Dalet Plus. Odwiedzili także Archiwum Polskiego Radia i zapoznali się z jego bogatymi zbiorami, wykorzystywanymi do powstawania audycji z cyklu „Wybitni Polacy II RP”.

Praktyki przeprowadzono w ramach projektu „Wybitni Polacy II RP” objętego wspariem Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Walentyna Jusupowa za: Polskieradio.pl, 3 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *