Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dziennikarka relacjonująca 100 podróży Jana Pawła II otrzymała doktorat honoris causa

Dziennikarka relacjonująca 100 podróży Jana Pawła II otrzymała doktorat honoris causa

Valentina Alazraki Crastich relacjonowała pontyfikaty 5 papieży, uczestniczyła w 100 podróżach zagranicznych Jana Pawła II, jest laureatką wielu nagród i autorką licznych publikacji, poświęconych szczególnie Janowi Pawłowi II. Meksykańska dziennikarka odebrała dyplom doktora honoris Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość odbyła się 11 stycznia br. w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II.

Dziennikarkę wyróżniono za „sposób wykonywania zawodu dziennikarza, który traktuje jako swoją życiową, społeczną i eklezjalną misję”, „wieloletnie przykładne i rzetelne relacjonowanie wydarzeń z życia Kościoła”, „bezprecedensowy i modelowy sposób ukazywania osoby, magisterium oraz sprawowania urzędu biskupa rzymskiego przez św. Jana Pawła II”.

Pontyfikat Jana Pawła II w sposób szczególny naznaczył życie Valentiny Alazraki Crastich: „To, co jest niezaprzeczalne, to fakt, że Jan Paweł II żyje. Żyje w historii XX wieku i początku XXI wieku, którego był niekwestionowanym bohaterem; w naszej pamięci, w sercach tych, którzy go znali; w wierze ludzi, na których życie wywarł niezwykły wpływ, jak to jest w moim przypadku. Dziś jeszcze raz dziękuję Bogu za to, że pozwolił mi przeżyć wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenie u boku tego niezwykłego człowieka” – podsumowała laureatka.

Valentina Alazraki Crastich urodziła się 19 lutego 1955 r. w Meksyku. W ostatnich latach pontyfikatu Pawła VI rozpoczęła pracę dziennikarską w Rzymie jako korespondentka sieci telewizyjnej Noticieros Televisa. Od 2005 r. jest także korespondentką Radia Watykańskiego. Relacjonowała m.in. wydarzenia związane z papieżem Pawłem VI, a także dotyczące kolejnych czterech papieży. Valentina Alazraki Crastich jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Adelaide Ristori dla Kobiety Roku w 1981, nagrody Kalabria w 1992 roku dla najlepszego korespondenta, nagrody Noticieros Televisa za wywiad z papieżem Franciszkiem, Wielkiego Krzyża Orderu Piusa IX, nadanego przez papieża Franciszka w 2013 r.

Słowo Polskie za: Family News Service, 14 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code