Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dziennik pandemiczny – werdykt

Dziennik pandemiczny – werdykt

Pandemia koronawirusa w niewyobrażalnym jeszcze kilka miesięcy temu stopniu zmienia życie jednostek i społeczeństw. Aby uchwycić ten moment wielkiego przeobrażenia świata, Instytut Literatury wiosną, ogłosił wiosną nabór na konkurs Dziennik pandemiczny. celem którego było osobiste świadectwa obecnych czasów, spisane w formie dziennika i dokumentujące zmiany, które w związku z plagą koronawirusa zachodzą w prywatnej, zawodowej, społecznej i politycznej sferze naszego życia.

Pod koniec września, po długiej pracy analitycznej i zapoznaniu się z 260 zgłoszonymi pracami Jury organizowanego konkursu postanowiło przyznać: nagrodę główną (honorarium w wysokości 5000 PLN) zdecydowanie najlepszej pracy Ukraińca, Walerego Butewicza pt. Dziennik pandemiczny. Oraz dwie drugie nagrody ex aequo dla Jacka Adamczyka pt. Dziennik wiosny 2020 oraz Miłosza Tomkowicza pt. Pandemiumium. Dziennik zarazy.

Wszystkie nagrodzone prace zostaną wydane drukiem. Instytutu Literatury, a fragmenty wyróżnionych prac opublikowane w antologii pokonkursowej lub w kwartalniku i na portalu „Nowy Napis”. Ponadto Jury postanowiło przyznać 34 równorzędne wyróżnienia.

„Mój osobisty sukces pokazuje, że Ukraińcy, którzy mieszkają w Polsce, nie tylko pracują na budownictwie, w sklepach czy sprzątają pomieszczenia, co jest bardzo ważne, ale również pracują w dziedzinie kultury, stwarzając inny bardzo cenny produkt” – powiedział Walety Butewicz.

Prof. Piotr Müldner-Nieckowski tak opisuje pracę Walerego: „Walery Butewicz skorzystał z okazji epidemii koronawirusa 2020 roku oraz konkursu na jej dziennikowy opis i napisał żywiołowy tekst, co do którego systematycznego prowadzenia można mieć pewne wątpliwości. Ma on strukturę do dziennika mało podobną, ale to nas specjalnie nie zajmuje wobec tego, że jego budowę konstruuje narzędzie iście budowlane – język….Wnosi bowiem do literatury polskiej to, co kiedyś dawali Joseph Conrad poetyce angielskiej czy Vladimir Nabokov francuskiej i amerykańskiej – własne brzmienie, własny dowcip językowy, nowe słowa, pewne rekonstrukcje lub renowacje frazy…Utwór Walerego Butewicza to dzieło niewielkie, ale wybitne”.

Walentyna Jusupowa, 5 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *