Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dzień Polski w Izmaile

Dzień Polski w Izmaile

W sobotę 12 maja w Galerii Malarstwa w Izmaile otwarto wystawę poświęconą Kazimierze Iłłakowiczównie – znakomitej poetce, a jednocześnie pracownikowi Ministerstwa Spraw Zagranicznych w okresie międzywojennym. Kazimiera Iłłakowiczówna była radcą w MSZ oraz sekretarzem Józefa Piłsudskiego przez 9 ostatnich lat życia Marszałka.

Konsul Andrzej Szmidtke przypomniał ważne dla Polski wydarzenia, których bezpośrednim świadkiem i uczestnikiem była Kazimiera Iłłakowiczówna: stulecie odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, stulecie praw wyborczych kobiet, stulecie odrodzenia polskiej służby zagranicznej.

Przypomniano również przypadającą na 12 maja dziesiątą rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, damy Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu, która uratowała ok. 2500 żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej.

W Galerii znalazło się miejsce także dla sześciu plansz przedstawiających „Polską myśl techniczną wczoraj i dziś”. Zwiedzający przez najbliższe dwa tygodnie mają okazję porównania przedwojennych i współczesnych samochodów, statków, samolotów i innych osiągnięć polskiej techniki.

Duży wkład w organizację wystawy mieli Maria Łukaszowa, prezes Domu Polskiego Kujawy w Izmaile, oraz proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP Adam Szychewicz. Podziękowania należą się również kierownictwu Galerii Malarstwa za użyczenie przestrzeni wystawienniczej.

Otwarcie wystawy stało się impulsem do spotkania konsula z miejscową Polonią. Polacy mieszkający w Izmaile mogli przedstawić swoje oczekiwania dot. współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Odessie, nauki języka polskiego, kultywowania polskich tradycji i utrzymywania więzi z Ojczyzną.

Słowo Polskie na podstawie tekstu KG RP w Odessie, 17.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code