Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Dzień Papieski na Greczanach

Dzień Papieski na Greczanach

Z inicjatywy Chmielnickiego miejskiego związku Polaków w kapliczce Jana Pawła II w kościele parafialnym św. Anny na Greczanah dla dzieci z II i IV klasy katechez zorganizowano Dzień Papieski.

Pod hasłem „Totus Tuus” po raz dwudziesty obchodzony jest na całym świecie Dzień Papieski. Dzieje się tak każdego roku w niedzielę poprzedzającą 16 października – dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Życie św. Jana Pawła II było realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję. Matka Boża wskazuje na Jezusa jako Źródło zaspokojenia ludzkich braków, potrzeb, pragnień i tęsknot. Zachęca współczesnego człowieka do przyjęcia wiary nadającej sens codziennemu wędrowaniu.

Zajęcia dla dzieci poprowadziła katechetka pracująca przy parafii pani Irena Letawina przy wsparciu materiałów edukacyjnych dotyczących postaci Papieża Jana Pawła II, również kart pracy wraz ze scenariuszami lekcji. Materiały zostały opracowane przez wybitnych specjalistów z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II  przekazane  nauczycielom za pośrednictwem fundacji Wolność i Demokracja. Przed zajęciem dzieci uczestniczyły we mszy Świętej, po której udały się do kapliczki Jana Pawła II.

W kapliczce znajdują się relikwie Jana Pawła II w postaci kropli krwi tego świętego. Proboszcz parafii o.Tadeusz Sarota opowiedział o powstaniu kapliczki i ciekawe historie z dzieciństwa Papieża-Polaka , również i zespół wokalny „Mazury” zaśpiewał ulubione piosenki Papieża – „Barka” , „Góralu czy ci nie żal” , „Wadowice moje miasto”. Podczas zajęcia dzieci poznali wiele nowego o rodzinie Jana Pawła II i jego dzieciństwie i pielgrzymkach. Poznawały języki obce, którymi umiał posługiwać się Papież-poliglota, rozważały jaki on był , co by mógł powiedzieć dzisiaj dla dzieci .

Dzieciom oraz ich rodzicom bardzo spodobało się takie zajęcie dla tego, że i rodzice również poznali lepiej postać świętego Papieża-Polaka , i przypominali sobie jak jeździli na spotkanie z nim do Lwowa w 2001 roku.

Działanie jest realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Chmielnicki Związek Polaków, 24 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code