Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dziękuję za zachowanie pamięci o swoich polskich korzeniach – senator Pająk w Żytomierzu

Dziękuję za zachowanie pamięci o swoich polskich korzeniach – senator Pająk w Żytomierzu

16 czerwca Dom Polski odwiedzili członek Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzej Pająk, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” pan Mikołaj Falkowski, Bartosz Musiałowicz, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie oraz Urszula Filipkowska, konsul Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Podczas wizyty odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska polskiego Żytomierza i obwodu, zapoznanie się z ich działalnością i potrzebami.

Po przemówieniach gości każdy uczestnik spotkania wypowiadał się na temat swej działalności i aktualnych problemach. Głos zabrali m.in. Mikołaj Warfolomiejew (kierownik artystyczny Teatru Polskiego im. J.Kraszewksiego), Mirosława Starowierow (prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów), Walentyna Jusupowa (prezes Studenckiego Klubu Polskiego), Wiktoria Szewcznko (prezes Polskiego Stowarzyszenia im. J.Lublńskiego w Nowogradzie-Wołyńskim), Jan Krasowski (kierownik artystyczny Kameralnego Chóru im. J. Zarębskiego), Jerzy Sokalski (redaktor Polskiego Radia – Berdyczów), Helena Denisiewicz (członek Związku Szlachty Polskiej), Irena Perszko (dyrektor Domu Polskiego) oraz ks. Krzysztof Urbański (parafia Matki Bożej Berdyczowskiej).

Prawie każdy występ zaczynał się od słów podziękowania dla Senatu za wsparcie działalności polonijnej w regionie żytomierskim. Zabierający głos opowiadały o swej działalności, o tym, co się udaje i jakie mają problemy. M.in. Jan Krasowski narzekał na brak możliwości wyjazdu chóru na festiwali do Polski. Prezesi organizacji interesowały się czy będą mieli finansowanie swych projektów, złożonych do Fundacji. Nie zabrakło i pytań do konsulatu polskiego w Winnicy dot. problemów z zapisem na spotkanie z konsulem w sprawie Karty Polaka.

Spotkanie, które trwało około 2 godzin, przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Na zakończenie części oficjalnej pan Senator Andrzej Pająk serdecznie dziękował obecnym za ich pracę społeczną, za zachowanie pamięci o swych korzeniach. Następnie, już w formacie nieoficjalnym każdy mógł indywidualnie porozmawiać z gośćmi.

Dom Polski w Żytomierzu, 18.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code