Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dzięki wsparciu z polskiego MSZ hromady obwodu winnickiego wzmacniają swoją zdolność do reagowania na sytuacje nadzwyczajne

Dzięki wsparciu z polskiego MSZ hromady obwodu winnickiego wzmacniają swoją zdolność do reagowania na sytuacje nadzwyczajne

15 lipca w Winnicy odbyło się uroczyste przekazanie certyfikatów na specjalistyczny sprzęt strażacki trzem hromadom obwodu winnickiego – daszowskiej, sewerynowskiej oraz murafskiej.

Projekt finansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Jest skutkiem współpracy winnickiego NGO “Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego” oraz Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Działalność projektu w ramach program “Polska Pomoc” przewidywała szczegółową analize potrzeb trzech hromad o charakterze wiejskim z obwodu winnickiego, które już stworzyły własne jednostki strażackie w zakresie wzmocnienia ich możliwości walki z żywiołem, szczególnie pożarami.

Każda z trzech winnickich hromad otrzyma to co najbardziej potrzebują – mundury ochronne, kaski, buty, generatory prądu, drabiny, piły motorowe, gaśnice, specjalne nożyce do rozcinania metalu i inny niezbędny sprzęt.

Uroczystość z udziałem Szefa Winnickiej Rady Obwodowej Wiaczesława Sokołowoho, Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego, wójtów hromad oraz mediów odbyła się na placu winnickiej filii Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Cywilnego, znajdującego się przy ulicy Arabeja.

Dyrektor placówki Mykoła Goworuszczak zaznaczył, że współpraca jego zakładu z polskim MSZ trwa od ubiegłego roku, kiedy otrzymali oni w ramach „Polskiej Pomocy” nowoczesny moduł dla symulowania sytuacji walki z ogniem w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych.

– Cieszę się, że ten sprzęt trafia bezpośrednio w hromady, gdzie miejscowe straże pożarne odpowiadają za ludzkie życie i niosą pomoc ludziom potrzebującym jej w sytuacjach kryzysowych. Obwód winnicki jest znany ze swojego przyjaznego stosunku do Polski i narodu polskiego i to potwiedza nasza współpraca –  zaznaczył Konsul Damian Ciarciński.

– Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest niezwykle ważne. Sprzęt w ramach projektu “Polskiej Pomocu” dla Sewerynowskiej, Daszowskiej I Murafskiej hromad ma wzmocnić skuteczność działania lokalnych straży pożarnych. Dziękuję za współpracę z Konsulatem Generalnym RP w Winnicy – mówił Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej Wiaczesław Sokołowyj.

– Trzy lata temu partnerska gmina w Polsce Puńsk przekazała naszej hromadzie wóz strażacki marki Jelcz. Dzisiaj zaś otrzymujemy od Polski sprzęt przeciwpożarowy. To w naszym wypadku przede wszystkim bezpieczeństwo samych strażaków i dzieci w szkołach naszej hromady – 79 gaśnic, pompa motorowa, generator, nożyce elektryczne dla cięcia metalu oraz inny sprzęt – dziękował stronie polskiej wójt Sewerynowskiej hromady Wasyl Malarczuk.

Następnie przedstawiciele firm-dostawców sprzętu prezentowali spręt wybrany przez hromady, a goście honorowi odpowiedzieli na pytania od mediów obwodu winnickiego.

Redakcja, 16 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *