Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dziecięcy Uniwersytet „Polonia”

Dziecięcy Uniwersytet „Polonia”

W dniach 6-19 czerwca najmłodsi studenci z Winnicy uczestniczyli w zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu „Polonia” w ramach regularnego programu Szkoła Letnia Języka Polskiego.

Uniwersytet Dziecięcy „Polonia” został zorganizowany przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa  „Polonia” . Do udziału zaproszono dzieci w wieku  7-8 lat. Celem letnich zajęć jest polepszenie znajomości języka polskiego oraz bliższe poznanie Polski, jej kultury oraz tradycji. Zajęcia rozpoczynały się od godziny 10 i trwały do 13.00. Pierwsza część zajęć poświęcona była gramatyce. Po 15 min. przerwy, podczas której dzieci mogły napić się herbaty, soku lub poczęstować się smakołykami i słodyczami, uczestnicy grali w gry oraz uczyli się polskich piosenek. Jest to dobry sposób, aby rozwijać pamięć, mówienie oraz uwagę dzieci.  Mimo młodego wieku, dzieci wykazywały chęć do nauki języka polskiego oraz zainteresowanie do wszystkiego, co się oprócz nauki odbywało. A działo się bardzo wiele…

Dzieci chodziły na wycieczkę do Uniwersalnej Naukowej Biblioteki  im. K. А.Timiriazewa, gdzie pokazano im rarytasowe książki, miniaturowe lektury, wydania jubileuszowe i starodruki. Jedne były ozdobione złotem, inne były miniaturowych rozmiarów, natomiast szczególną uwagę przyciągnęła książka, która została podarowana jednej z uczennic gimnazjum winnickiego 100 lat temu za bardzo dobre wyniki w nauce. To było jedno z pierwszych wydań „Marii” Antoniego Malczewskiego. Na koniec młodej grupie pokazano pokój zabaw oraz symbol biblioteki – żywego żółwika,  co bardzo się wszystkim spodobało.

Nasi najmłodsi studenci zawitali na rozpoczęcie kwalifikującego egzaminu pisemnego z języka polskiego, który był w tym dniu zorganizowany przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego (Kielce). Dzieci zaśpiewały kilka piosenek, aby wesprzeć przyszłych studentów UJK. Na spotkaniu była obecna także pani Konsul Urszula Filipkowska, która życzyła jak starszym studentom połamania pióra na egzaminie, a najmłodszym  – przyjemnego odpoczynku w wakacji i owocnej nauki w przyszłym roku szkolnym.

W ramach zajęć Dziecięcego Uniwersytetu „Polonia” odbywały się różne warsztaty, na przykład z robienia ramek dla zdjęć z fistaszek.  Pod koniec letniej szkoły odbyły się warsztaty podczas których uczniowie mogli poznać technikę dekupażu i własnoręcznie zrobić niezwykłe wazony w tym stylu, czyli techniką  zdobniczą polegająca na przyklejaniu  na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z serwetki papierowej.  Praca polegała na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany, więc dzieci mogły zaprezentować piękne ozdobne prezenty swoim  rodzicom. W tej sprawie pomogła nam prawdziwa mistrzyni swojej sprawy – pani  Walentyna  Szeremeta, za co jej serdecznie dziękujemy.

16 czerwca odbył się drugi występ naszych młodych “studentów” w Centrum Kultury Mniejszości Narodowych obwodu winnickiego. Goście z Polski zostali przyjemnie zaskoczeni wykonaniem polskich piosenek.

Na zakończenia nauki dzieci otrzymali dyplomy, prezenty oraz piękne książki z wierszami  polskich poetów.
Letnia dziecięca szkoła języka polskiego nie tylko daje wiedzę, ale także daje radość i tworzy prawdziwą rodzinną atmosferę. Wszystkie dzieci były zadowolone i w dobrym humorze mogły pójść na wakacje.

Chcielibyśmy podziękować za pracę z dziećmi naszym świetnym wykładowcom: pani Marii Kozyrskiej-Mazur, pani Marynie Balzan, pani Ilonie Perun, pani Tetianie Kolesnyk. A także młodym wolontariuszkom Aleksandrze Оlijnyk, Ewelinie Mazur oraz Natalii Swyrydiuk. Wszyscy niezwykle starali się nie tylko nauczyć się języka polskiego,  ale przede wszystkim zainteresować dzieci  i wywoływać miłość do niego.

Szkoły Letnie na Ukrainie są organizowanego w ramach projektu  „Biało – czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską w Polsce na Ukrainie” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.

Natalia Swyrydiuk, https://www.facebook.com/CRP.Polonia/, 27.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code