Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dziecięcy teatr polonijny „Dialog” na czele z kierownikiem Wiktorią Gajdasz znów podjął nowe sceniczne wyzwania

Dziecięcy teatr polonijny „Dialog” na czele z kierownikiem Wiktorią Gajdasz znów podjął nowe sceniczne wyzwania

Na zaproszenie Donieckiego stowarzyszenia Polaków „Polonia” (kierownik: I. Erdman)  trupa wzięła udział w Siódmym polonijnym festiwalu teatrów małych form „Bez granic”.

Z  ciekawością i wielkim zainteresowaniem winnicka młodzież wybrała się na wycieczkę do wschodniej stolicy Donbasu, ponieważ pojawiła się możliwość zobaczenia innych grup teatralnych i zaprezentowania swoich umiejętności.

Do tego czasu żaden z uczestników grupy nigdy nie był w Doniecku, dlatego wszyscy bardzo chcieli zobaczyć to znane miasto i bliżej poznać jego mieszkańców polskiego pochodzenia, tym bardziej, że Donieck to największe wielonarodowe miasto Ukrainy i w jego obrębie działają trzy polskie towarzystwa.

15 listopada rozpoczął się VII Polonijny Festiwal Teatrów Małych Form „Bez granic”. Festiwal otworzył konsul generalny miejscowego konsulatu, który życzył wszystkich uczestnikom  sukcesów twórczych i natchnienia i wspominał, jak sam w dzieciństwie grał w szkolnym teatrze i też jeździł na wycieczki.

Jako pierwszy na scenie występował muzyczny teatr „Zielony gagatek” z Doniecka. Swój spektakl przedstawiał także dziecięcy teatr cieni z rejonu czerwonohwardijskiego. Pojawiły się także piękne tłumaczenia twórczości Wisławy Szymborskiej w wykonaniu autorki przekładów – Iryny Dombowskiej. Liryczną poezję polskich autorów wspaniale deklamował Wasyl z Charkowa. Jednak największe owacje zdobyła gra małych aktorów z Winnicy i wzruszyła swoim kunsztem pana konsula, który po spektaklu gorąco podziękował naszym małym aktorom i zaprosił ich na kolejny festiwal. Zasłużony dyplom i słodkie prezenty otrzymał teatr „Dialog” za „Bajkę o dwóch królestwach”, jaką zaprezentowano donieckim widzom.

Następnego dnia teatr „Dialog” wyruszył na wycieczkę po Doniecku, ponieważ do odjazdu pociągu pozostawało jeszcze kilka godzin. Dzieci dowiedziały się, że Donieck to nie tylko przemysłowa i piłkarska stolica Ukrainy, ale centrum baletu i kowalstwa. W Doniecku co roku odbywa się Międzynarodowy festiwal baletu, na który zjeżdżają się zespoły taneczne z całego świata.

Natomiast niesamowite wyroby kowali z różnych krajów ozdabiają Park kutych figur, który niezwykle spodobał się i dzieciom, i dorosłym. Cudowna Donbas-Arena, która robi niezapomniane wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy, na długo zapadnie w pamięć winniczanom.
Donieck to naprawdę piękne i różnobarwne miasto, które ma swoje kulturalne tradycje i potrafi zadziwić turystów różnymi ciekawostkami, dlatego teatr „Dialog” przywiózł do Winnicy nie tylko dyplom uczestnictwa w festiwalu, ale także wspaniały nastrój i morze pozytywnych emocji.

Wiktoria Gajdasz, opracowanie Katarzyna Matyjaszczyk, bwp

 

Zdjęcia z festiwalu

{morfeo 458}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code