Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Dzień Pokoju na Ukrainie

Dzień Pokoju na Ukrainie

Międzynarodowy Dzień Pokoju (International Day of Peace) Ukraina obchodzi 21 września, tak samo jak i reszta świata. W tym roku słowo „pokój” ma szczególne znaczenie dla krewnych i bliskich ukraińskich żołnierzy, walczących w obronie swojego kraju na wschodzie Ukrainy.

Skromne uroczystości, festyny i inne przedsięwzięcia, związane z pokojowym rozwiązaniem konfliktu odbywają się w całej Ukrainie. Mieszkańców kraju z okazji Dnia Pokoju zdążyli już przywitać ukraiński prezydent Petro Poroszenko wraz z rodziną oraz premier Arsenij Jaceniuk.

Szkoły, uczelnie wyższe i inne placówki edukacyjne przygotowały na te okazję rozmaite imprezy, podczas których rozdawali papierowe gołębie pokoju, zbierali pieniądze dla rannych na wschodzie żołnierzy armii ukraińskiej, informowali przechodniów na ulicach o znaczeniu pokoju dla Ukrainy.

Jedna z takich akcji została zorganizowana w Winnicy przez miejscową szkołę „Aist”. Nauczyciele i uczniowie z tej szkoły zebrali się w jednym z miejscowych centrów handlowych i urządzili warsztat z przygotowania papierowych zabawek i rysowania wizerunków na rękach a także rozdawali przechodzącym obok winniczanom żółte i niebieskie kulki.

Pieniądze uzbierane podczas akcji przez młodych woluntariuszy zostaną przekazane na cele leczenia rannych żołnierzy, którzy przebywają w winnickim szpitalu wojskowym na ulicy Swerdłowa.

Pierwsze obchody Dnia Pokoju odbyły się 21 września 1982 roku. Ukraina zatwierdziła to święto w 2002 roku pod nazwą „Dzień Pokoju na Ukrainie”.

Redakcja

GK

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *