Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Dzień Europy w Winnicy – boks, uczelnie z Kilec i Wołosatki

Dzień Europy w Winnicy – boks, uczelnie z Kilec i Wołosatki

Dzień Europy zawsze cieszył się w Winnicy wielką popularnością. W tym roku ilość gości na ulicach miasta przekroczyła wszystkie oczekiwania organizatorów. Mieszkańcy miasta oraz goście chętnie przyjęli propozycję Rady Miejskiej przyłączyć się do festynów, koncertów oraz innych imprez, które w tym czy innym stopniu otwierają okno w Europę.

I jak zawsze bardzo aktywnie dołączyli się do winnickich imprez Polacy. Tym razem miasto partnerskie Kielce wysłało do Winnicy całą ekipę, składającą się z artystów, kadry pedagogicznej kieleckich uczelni oraz samorządowców. Oni śpiewali, grali w piłkę nożną, walczyli w walkach bokserskich a także zachęcali Ukraińców by zaciągali się na studia do Polski.

Tak zwane „polskie miasteczko” zaczynało się tuż przy wejściu do parku Gorkiego. Na bokserskim ringu zawodnicy w kategoriach od 50 do 90 kg z Winnicy i Kielc walczyli w partnerskich sparingach Ukraina-Polska, trochę wyżej Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa z Kielc przedstawiła swoją ofertę ukraińskiej młodzieży. W rozmowie z Przemysławem Szczepańczykiem – przedstawicielem uczelni ekonomicznej, portal WIZYT.NET dowiedział się, że studia w Polsce są coraz bardziej popularne u Ukraińców. Rodzice przyszłych studentów podchodzili do stoisk akademickich, rozpytywali o cenach wynajmu mieszkań i akademików w Polsce, o kierunkach studiów oraz językach nauczania. Pracownik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego opowiedział, że na jego uczelni już studiuje ponad 50 studentów z Ukrainy i ukraiński kierunek jest bardzo interesujący dla uniwersytetu.

Na dużej scenie tuż przy stoiskach uniwersyteckich odbywały się koncerty zespołów artystycznych. Jednym z zespołów, który zabawiał publiczność, był harcerski zespół Wołosatki. Nie zważając na poważny już 38-letni wiek zespołu, jego członkowie, to – przeważnie 15-16 letnie dziewczyny, śpiewające wesołe i liryczne polskie piosenki biesiadne i turystyczne.

Podczas gdy publiczność bawiła się na koncertach, na stadionie w parku odbywały się mistrzostwa młodzieży szkolnej z piłki nożnej Mini Euro-2012. Każda winnicka szkoła przedstawiała jedne europejskie państwo, zwyciężyła Irlandia (SP Nr 15), a reprezentująca Polskę szkoła Nr 29 znalazła się na 6 miejscu – bardzo dobry wynik, oby za trzy tygodnie nasze drużyny równie dobrze zagrali na prawdziwym Euro-2012.

Warto zaznaczyć, że organizatorzy Dnia Europy bardzo starannie przygotowali się do świętowania. Na starówce, zamkniętej dla samochodów było bardzo czysto, śmietniki wypróżniano co 15 minut, każde 500 metrów dyżurował lekarz w namiocie z biało-czerwonym krzyżem, a najważniejsze – że dopisała pogoda.

Zdjęcia z Dnia Europy:

{morfeo 133}

oraz wideo…

{vimeo}42480809{/vimeo}


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code