Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Dzień Europy na Podolu (uaktualnione)

Dzień Europy na Podolu (uaktualnione)

Kielecki Zagłoba wraz z studentkami Politechniki  Świętokrzyskiej

W obwodowych miasta Podola – Winnicy oraz Chmielnickim 18 maja hucznie świętowano Dzień Europy. Nie zabrakło także i polskich akcentów – kielecki Zagłoba rozdawał zwycięzcom quizu o Europie nagrody na placu przed winnickim pomnikiem Gorkiego w parku kultury, a studenci z Politechniki Świętokrzyskiej zachęcali Ukraińców by studiowali w Polsce.

Dzień Europy w Winnicy trwał od południa do późnego wieczora. Trudno było znaleźć miejsce, gdzie by coś się nie działo. Średniowieczni rycerze mozolnie walczyli przed kinem „Raduga”, retro samochody zbierali rzesze widzów przy wejściu do parku, a piękne Ukrainki tańczyli na Festiwalu Sała czy słoniny, jak kto woli. Pod magistratem na ul. Sobornej „wyrosło” polskie biało-czerwone drzewo a powiat Staszowski pochwalił się 10. letnią współpracą z Winnicą, prezentując na ogromnej planszy najciekawsze swoje obiekty turystyczne i zabytki. To wszystko odbywało się pod upalnym majowym słońcem.

W Chmielnickim też dużo się działo, chociaż deszcz cztery razy pokropił mieszkańców i gości obwodowego miasta, którzy licznie świętowali Dzień Europy.

Dzień Europy w ChmielnickimPonad 20 namiotów, w których przedstawiciele różnych organizacji społecznych przedstawiali kulturę oraz ciekawe miejsca Europy stanęli na centralnym placu byłego Płoskirowa. Wśród nich można było zobaczyć i biało-czerwony namiot, w którym chętnie udzielał odpowiedzi Franciszek Miciński, prezes obwodowego Związku Polaków. A pytań najwięcej padło o Karcie Polaka – dokumencie, którym mogą poszczycić się tylko osoby polskiego pochodzenia, szanujący kulturę oraz tradycję przodków oraz rozmawiający po polsku. Nawet w pełnym momencie zaczęto żartować, że warto zamiast pączków w następnym roku rozdawać Karty Polaka…

W niedzielę 19 maja polskie delegacje kontynuowali swój pobyt w Winnicy. Goście z Kielc na czele z przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Boguckim, przekazali w darze kościołowi MB Anielskiej obiecaną wcześniej figurkę małego Jezusa a potem wspólnie z delegacją z gminy Komorniki złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu, przy tablicy, upamiętniającej Naczelnego Wodza.

W dniu 19 maja Ukraina wspomina ofiar represji politycznych. Szkoda, że po hucznym świętowaniu Dnia Europy w winnickim parku kultury, który chowa pod ziemią tysiące ofiar komunistycznego reżimu, nie znalazło się czasu na krótką chociażby uroczystość, poświęconą oddaniu hołdu niewinnie zamordowanym Polakom, Ukraińcom, Rosjanom czy Żydom. Europa już dawno potępiła komunizm w równym stopniu jak i nazizm. Może od tego trzeba zacząć eurointegrację, a nie od postrzegania tylko zewnętrznego oblicza UE?

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z Dnia Europy na Podolu

{morfeo 317}

oraz wideo (pojawi się wkrótce)

{youtube}{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code