Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Dywizjon 303” wchodzi na ekrany ukraińskich kin

„Dywizjon 303” wchodzi na ekrany ukraińskich kin

31 stycznia 2019 r. na ekrany ukraińskich kin wchodzi najnowsza polska-brytyjska filmowa produkcja historyczna.

Film „Dywizjon 303” opowiada o polskich pilotach biorących udział w Bitwie o Wielką Brytanię podczas II wojny światowej.

Do ukraińskiej dystrybucji film wchodzi pod nazwą Дивізіон надії („Dywizjon nadziei”). Film to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, piloci Dywizjonu nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń, czym jest prawdziwe bohaterstwo i poświęcenie.

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w Bitwie. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.

Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach powietrznych podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również życie prywatne asów przestworzy. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

W filmie wykorzystano wypożyczony z Wielkiej Brytanii latający egzemplarz myśliwca Hawker Hurricane Mk.XII, podobny do myśliwców używanych w tym okresie w dywizjonie. Zbudowano także makiety myśliwców Hurricane, które później trafiły do muzeum Dywizjonu 303 w Napoleonie oraz Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Fabuła filmu

Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając go do ewakuacji z Polski. Podobny los czeka instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z wrogiem. Ich determinacja i podniebne osiągnięcia szybko zwracają uwagę brytyjskich dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przeważające siły powietrzne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę wymagającą nadludzkiego wysiłku i poświęcenia. Także na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.

O filmie

Produkcja:     Polska, Wielka Brytania
Rok produkcji:     2018
Gatunek:     Film wojenny
Język:     polski, angielski, niemiecki, francuski
Reżyseria:     Denis Delić
Scenariusz:     Jacek Samojłowicz
Muzyka:     Łukasz Pieprzyk
Obsada aktorska:     Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, John Kay Steel, Kirk Barker, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Krzysztof Kwiatkowski, Maciej Cymorek, Nikodem Rozbicki, Aleksander Wróbel, Wacław Warchoł, Hubert Miłkowski, Antoni Sałaj, Cara Theobold, Andrew Woodall, Anna Prus, Marcin Kwaśny, Steffen Mannekes, Piotr Witkowski, Johann Behr, Łukasz Krystkowski

>>> Oficjalny ukraiński trailer filmu „Dywizjon 303” („Дивізіон надії”) <<<

Słowo Polskie na podstawie informacji Ambasady RP w Kijowie, 21 stycznia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code