Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy nie dla każdego

Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy nie dla każdego

Fot. rybnik.com.pl

Rada Stała Episkopatu Polski w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rekomenduje biskupom diecezjalnym w Polsce udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej.

Dotyczy to nie wszystkich parafian, tylko osób w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także tych, którzy czują obawę przed zakażeniem.

„Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – napisano w komunikacie episkopatu.

Zalecono także przestrzeganie zasad w czasie liturgii. Kapłani i nadzwyczajni szafarze komunii świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny.

Zalecono także, by powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Na kratki konfesjonałów mają zostać nałożone folie ochronne, należy też zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Słowo Polskie za: TVP, 14 marca 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code