Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Klub Polski – 115 rocznica urodzin Sergija Korolowa

Klub Polski – 115 rocznica urodzin Sergija Korolowa

12 stycznia 1907 roku – urodził się Siergiej Korolow (12.01.1907-14.01.1966) – człowiek, który wbrew wszystkiemu – aresztom, obozom, stał Wielkim Człowiekiem, wielkim naukowcem w dziedzinie  budowy rakiet i astronautyki.

Od dwóch lat nasza organizacja, Studencki Klub Polski we współpracy z Narodowym Muzeum Kosmonautyki im. Sergija Pawłowicza Korolowa oraz Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje projekt „Szkoła polskiego przewodnika”. Działania w ramach projektu są finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Minęło 115 lat od narodzin geniusza rzeczywiście KOSMICZNEJ skali. 12 stycznia 1907 roku urodził się wybitny człowiek, naukowiec i Żytomierzanin Serhij Korolow, którego siła ducha pokonała totalitarny reżim sowiecki, a siła umysłu pokonała ziemską grawitację. 115 lat od początku nowej ery w eksploracji kosmosu. Jesteśmy bardzo dumni z tego faktu!

Z okazji 115. rocznicy urodzin Sergija Korolowa, w dniu 12 stycznia odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem na placu jego imienia przy Żytomierskiej Radzie Miejskiej oraz przy Muzeum.
Następne uroczystości odbyły się w ekspozycji „Kosmos” Narodowego Muzeum Kosmonautyki im. S. Korolowa. W czasie uroczystości gości witali przedstawiciele władz obwodowych i miejskich oraz Pani Dyrektor Muzeum Iryna Diaczuk.  Zaprezentowano także pokaz filmu „20 minut ze Sergijem Korolowym”, który został przygotowany specjalnie z okazji tej rocznicy.

Bardzo miłą niespodzianką było przyznanie przez Departament Kultury, Młodzieży i Sportu Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Dyplomu uznania dla Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu za „wysoki profesjonalizm, rozwój twórczych inicjatyw, wychowanie patriotyczne młodzieży oraz z okazji świętowania 115 rocznicy z dnia urodzin akademika Sergija Korolowa”. Z całego serca dziękujemy za docenienie naszej pracy, naszych inicjatyw. Jest to miłe, gdy nasze inicjatywy otrzymują uznanie!
Dyrekcji Muzeum i jego pracownikom, dziękujemy za zaproszenie i współpracę – życzymy i nadal ciekawych projektów, inspiracji w pracy i rozwoju!

Dalej uroczystości przeniosły się do gmachu Poleskiego Uniwersytetu Narodowego gdzie odbyła się prezentacja działalności grupy innowacyjno-kosmicznego „Polissia”.

„Bardzo się cieszę, że miałam zaszczyt uczestniczyć w projekcie „Szkoła polskiego przewodnika” (2020, 2021). Praca w gronie utalentowanych i zdolnych kolegów sprawiała mi wiele przyjemności. W roku 2021 spotkania, działające na zasadzie burzy mózgów, prowadziła dr Natalia Misiac, której talentem pedagogicznym zachwycam się już od wielu lat. Powszechnie mówi się, że „co dwie głowy, to nie jedna” – ciekawe dyskusje i filozoficzne refleksje wzbudzały kreatywność, co skutkowało powstaniem atrakcyjnych rozwiązań. Naszą pracę zespołową można było porównać do znanego efektu domina: ktoś ma pomysł i dzieli się z resztą grupy, każdy dodaje coś od siebie i w ten sposób powstaje rozwiązanie, nad którym jedna osoba mogłaby się długo zastanawiać. Innym walorem tego projekty były ciekawe wykłady o historii Żytomierza, o życiu rodziny Korolowych, o drodze życiowej geniusza przeprowadzone przez pracownika naukowego Muzeum panią Natalię Szczerbakową. One pomogły mi lepiej zrozumieć tło historyczne, czasy, w których żył i tworzył akademik Korolow. Nie mogę jednak powiedzieć, że do końca rozumiem geniusza Korolowa, ale podziwiam go na pewno. Dziś mam świadomość, że nie każdy rozumem może osiągnąć to, co Korolow potrafił realizować! Skąd on w latach 60. XX wieku mógł wiedzieć i pisać o tych technologiach, które dzisiaj mamy w każdym domu?.. Skąd miał tę pewność? Nie wiem… Wiem na pewno, że Siergiej Korolow miał niesamowitą siłę ducha i fascynujące marzenie budować statki kosmiczne. Życiorys tego wybitnego Ukraińca może być inspiracją dla każdego człowieka. Dziękuję wszystkim Organizatorom i uczestnikom projektu za cenne i ważne doświadczenie” – powiedziała Oksana Litwak, uczestniczka międzynarodowego projektu „Szkoła Polskiego Przewodnika”.

Warto przypomnieć, że „Szkołę Polskiego Przewodnia” ukończyło 8 osób. Zgodnie ustaleń z Muzeum, wszyscy uczestnicy tego projektu zostały akredytowane przy Narodowym Muzeum Kosmonautyki imienia Sergija Korolowa w Żytomierzu oraz posiadają wyjątkowe prawo prowadzić wycieczki w języku polskim w dwóch wydziałach muzeum: historycznym (Budynek-Muzeum akademika Sergija Korolowa oraz ekspozycji „Kosmos” (pawilon techniki kosmicznej).

Walentyna Jusupowa, mw,Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 17 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code