Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Dyktando także w Chmielnickim

Dyktando także w Chmielnickim

15 listopada 2014 roku na Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym przy wsparciu Katedry Filologii Słowiańskiej Wydziału Pedagogiczno-Humanistycznego, odbyło się I Ogólnoukraińskie Dyktando z języka polskiego, na które przybyło około 362 uczestników. Dyktando było zorganizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości Polski. Inicjatorem i organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.

Już od samego rana w murach uczelni wrzało życie: studenci w biało-czerwonych szalikach od 10.30 rejestrowali przybyłych niemal z całego obwodu chmielnickiego uczestników konkursu, uczniowie, biegali z zeszytami języka polskiego, powtarzając polską ortografię, a studenckie radio cały czas nadawało polską muzykę. Ze wszystkich stron słychać było język polski.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 w głównej auli uniwersytetu. Najpierw organizator całego przedsięwzięcia, Prezes Chmielnickiego Oddziału Zjednoczenia Nauczycieli Polskich Ukrainy, Julia Sierkowa przedstawiła Wysoką Komisję, składającą się z prorektora uniwersytetu ds. współpracy międzynarodowej, prof. Mykoły Jochny, dyrektora, działającego przy uniwersytecie, Polsko-Ukraińskiego Centrum, prof. Jerzego Szałapki, dziekana Wydziału Pedagogiczno-Humanistycznego, dr Ludmiły Stanisławowej, kierownika Katedry Filologii Słowiańskiej, dr Neli Podlewskiej, wszystkich pracowników naukowych katedry, a także nauczycieli języka polskiego.

Następnie zebrani goście i uczestnicy Dyktanda zaśpiewali „Rotę”, wspartą mocnymi głosami uczniów polskiej szkoły sobotniej w Chmielnickim: Rusłana Czornobaja i Wiktorii Bażan. Cała sala wtórowała im, po czym w wykonaniu uczniów średniej szkoły nr 4 zabrzmiała polska poezja patriotyczna.

Z pewnością można stwierdzić, iż nie ma na Ukrainie rodziny polskiej, której nie dotknęłyby tragiczne wydarzenia krwawego XX w. Zresztą, szacuje się, iż na Ukrainie tylko w latach 1937-1938, pod pozorem walki z kontrrewolucją, represjonowano ok. 50 tys. obywateli, posiadających narodowość polską. Właśnie o losach Polaków, mieszkających na Ukrainie, podczas „Wielkiej Czystki” (1937-1938) mówiła w swoim wykładzie inauguracyjnym dr Irena Saszko. Prelegentka rozpoczęła swój wykład chwilą ciszy, aby uczcić zarówno wszystkich Polaków zamordowanych przez reżim stalinowski oraz wszystkich obywateli Ukrainy, którzy zginęli podczas Wielkiego Głodu (1932-1933), jak również tych bohaterów, którzy w ostatnim roku polegli i wciąż oddają swoje życie w obronie Ukrainy.

Po wygłoszeniu wykładu wszyscy obecni wysłuchali i zaśpiewali pieśń „Hej, Sokoły!”, zainicjowaną przez Rusłana Czarnobaja i Wiktorię Bażan. „Złamania pióra” życzyli osobom, piszącym dyktando ich nauczyciele oraz goście, przybyli na to prawdziwe święto języka i kultury polskiej. Ze względu na ogromną liczbę osób, pragnących przystąpić do napisania dyktanda, wszystkich uczestników podzielono na dwie grupy i zaprowadzono do dwóch dużych sal wykładowych. Po napisaniu dyktanda nauczyciele przystąpili do żmudnego sprawdzania prac. Uczestnicy mieli natomiast w tym czasie mozliwość obejrzeć wspaniały koncert, przygotowany dla nich przez studentów-polonistów Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

Impreza zakończyła się wygłoszeniem wyników.

Mistrzem języka polskiego została Julia Leskowa z Chmielnickiego

II Wicemistrzem – Inna Trawka-Handżuga z Szaroweczki

III Wicemistrzem – Anna Postupajło z Chmielnickiego

Najmłodszym uczestnikiem dyktanda była 7-letnia Amina Nagorna z Szepetówki, a najstarszym – Wadym Wawrynczuk

Na zakończenie, dodać należy, iż tegoroczna inauguracyjna edycja Dyktanda nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc finansowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, otrzymana w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja, jak również bez wsparcia projektu Biało-czerwone ABC, za co organizatorzy oraz uczestnicy Dyktanda składają serdecznie podziękowania.

Julia Sierkowa, Irena Saszko

GK
 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code