Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dwór Michała Czajkowskiego (XIX w.) w Halczyńcu znalazł się w TOP 5 projektów «Ukraine Recovery Case Championship»

Dwór Michała Czajkowskiego (XIX w.) w Halczyńcu znalazł się w TOP 5 projektów «Ukraine Recovery Case Championship»

Fot. wikipedia

Na początku września br. na stronie Facebook organizacji Art-przestrzeń „Creative Galchynets” pojawiła się informacja, że Dwór Michała Czajkowskiego (XIX w.) w Halczyńcu (obw. żytomierski) znalazł się w TOP 5 projektów «Ukraine Recovery Case Championship».

Jak podają na stronie Art-przestrzeń „Creative Galchynets”, to świetna okazja do zdobycia świeżych pomysłów, pozyskania finansowania, zwrócenia uwagi na dwór i przedefiniowania jego wartości!

Wiadomo, że prawie w każdej ukraińskiej hromadzie na terenie prawobrzeżniej Ukrainy są podobne dwory i istnieje obawa, że po kilku latach opuszczone kompleksy stracą swoje ciekawe walory zewnętrzne i wewnętrzne. Dlatego właśnie teraz nowe pomysły i koncepcje są bardzo ważne. Wkrótce planowane jest podpisanie Memorandum o współpracy.

Przypomnijmy, że w roku 2020 Studencki Klub Polski w Żytomierzu organizował wystawę fotograficzną „Polskie ślady na Żytomerszczyźnie”. Projekt finansowany był ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Ekspozycja składa się z ponad 50 zdjęć dokumentujących obecny stan polskich kościołów, pałaców i dworów, jakie przetrwały na Żytomierszczyźnie. W ramach tej wystawy znalazła się także informacja o Dworze Czajkowskiego. W tym budynku urodził się słynny pisarz, działacz polityczny i powstaniec Michał Czajkowski. Za udział w powstaniu listopadowym majątek w Halczyńcu skonfiskowano, a Czajkowski wyemigrował do Paryżu, gdzie aktywnie współpracował z wiceprezesem Rządu Tymczasowego Królewstwa Polskiego księciem Adamem Jerzym Czartoryjskim. W roku 1868 wieś była w rękach Iwana Rostowcewa, a na początku XX w. majątek został wykupiony przez Tereszczenków. W tym budynku zachowała się w świątecznych salach oryginalne odlewy (lepnina).

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 24 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code