Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Duchowieństwo rzymskokatolickie na Ukrainie apeluje o przestrzeganie obowiązku ograniczenia zebrań do 10 osób

Duchowieństwo rzymskokatolickie na Ukrainie apeluje o przestrzeganie obowiązku ograniczenia zebrań do 10 osób

Fot. tanie-loty.com.pl

Komunikaty o takiej treści są publikowane w mediach społecznościowych, na stronach internetowych i parafialnych.

Ograniczenia, wprowadzone przez władze Ukrainy na terenie kraju w czasie kwarantanny, wpływają także na możliwość uczestnictwa w Mszach świętych. Maksymalna ilość osób, która może znajdować się jednocześnie w jednym pomieszczeniu, nie powinna przekraczać liczbę 10.  Za łamanie ograniczeń grożą wysokie kary.

Zwięzły komunikat w tej sprawie pojawił się także na profilu Katedry Lwowskiej w sieci Facebook:

Aż do odwołania Msze święte będą sprawowane w obecności tylko osób konsekrowanych w kaplicy, bez udziału świeckich. Dekretem księdza Abpa Mieczysława Mokrzyckiego wszystkim diecezjanom udzielona została dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz w uroczystości obowiązkowe. Oznacza to, że nieobecność na Mszy św., w tych nadzwyczajnych okolicznościach, nie będzie grzechem.

Przykład takiego działania znajdujemy już w Starym Testamencie w Pierwszej Księdze Machabejskiej, gdzie ze względów bezpieczeństwa społeczność żydowska, walcząca z poganami, zawiesiła na pewien czas obowiązywanie szabatu (1 Mch 2, 41). Wierni, szczególnie w podeszłym wieku oraz rodzice z dziećmi i młodzież, proszeni są o pozostanie w domach i branie udziału w nabożeństwach poprzez transmisję Mszy św. z Bazyliki Metropolitalnej na Youtube („Katedra lwowska na żywo”) lub korzystając z bogatej oferty Radia Maria z Kijowa i Telewizji EWTN. Udział w transmitowanej Mszy potraktujmy poważnie: przygotujmy stół nakryty białym obrusem, na którym postawmy krzyż i dwie zapalone świece. Niech nic nas nie rozprasza, a my starajmy się uczestniczyć z zaangażowaniem w akcję liturgiczną (odpowiedzi na wezwania kapłana, gesty i postawy ciała). Przyjmijmy Komunię w sposób duchowy, zapraszając Chrystusa do swojego serca.

W czasie trwania ogólnokrajowej kwarantanny Sakrament pokuty będzie sprawowany w dotychczasowych godzinach Mszy św.: w ciągu tygodnia o 7.30, 10.00, 17.30 oraz 18.30; w niedzielę o 7.00, 8.00, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00. Obrzęd Komunii św. poza Mszą św. sprawowany będzie równo o podanych wyżej godzinach (dla tych, którzy nie potrzebują spowiedzi) oraz dla tych, którzy skorzystają z sakramentu pojednania – po ich wyspowiadaniu. Bardzo prosimy o dyscyplinę w tej sprawie (pamiętajmy o karze finansowej, jaka grozi parafii za złamanie prawa). WSZYSCY WIĘC, KTÓRZY PRZYJMĄ KOMUNIĘ ŚW. PROSZENI SĄ O W MIARĘ SZYBKIE OPUSZCZENIE KATEDRY, by nie robić zgromadzenia przekraczającego ustawowe 10 osób i umożliwić innym skorzystanie z sakramentu pokuty. Wówczas chętni do spowiedzi będą mogli spokojnie wejść do bazyliki.

Módlmy się o jak najszybsze zakończenie epidemii. Niech miłosierny Bóg ulituje się nad nami, a Matka Boża Łaskawa chroni naszą parafię i wszystkich swoich czcicieli.

Słowo Polskie za: Archidiecezja Lwowska na FB, 19 marca 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code