Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Drugi sezon Letniej Szkoły Języka Polskiego w Winnicy

Drugi sezon Letniej Szkoły Języka Polskiego w Winnicy

Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” przy wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja” oraz Senatu RP, po raz drugi zorganizowało Letnią Szkołę Języka Polskiego dla młodzieży.

Celem szkoły jest przybliżenie uczestnikom zajęć historii i kultury Polski, co przekłada się na poprawę znajomości języka polskiego. Przedział wiekowy uczestników – od 14 do 17 lat. Zajęcia odbywały się codziennie od 10 do 19 lipca 2017 w godzinach 10:00 – 14:00. Na uroczystym otwarciu była obecna Pani Konsul Urszula Filipkowska oraz wolontariusze z Polski: Daniel i Izabela Rudny, Antonina Kozyrska, Wykładowcy z Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” – Maria Kozyrska-Mazur i Maryna Balzan, z także wolontariuszki – studentki polskich uczelni Maryna Czobotar i Natalia Swyrydiuk.
Tegoroczną edycję Szkoły zainicjowała prezentacja obrazująca tajemnice polskiej historii. Następnie przeprowadzony został test z gramatyki, po którym mieliśmy przerwę na przekąskę i odpoczynek.

Podczas zajęć z nauczycielem oraz wolontariuszami zgłębialiśmy wiedzę na temat historii Polski. Prowadzący urozmaicali zajęcia przez różne gry. W ciągu tych dziesięciu dni spędzonych razem uczyliśmy się polskiego, literatury polskiej, tradycji i obyczajów, mieliśmy wycieczkę do podziemi i kościoła Matki Boskiej Anielskiej oraz historyczną wycieczkę po mieście Winnica. Wszystko robiliśmy wspólnie, wszyscy radośnie śpiewaliśmy polskie piosenki! Najgłośniej ulubioną, „Hej Sokoły!”.

14 lipca odbyła się wycieczka do Parku Zofiówka w Humaniu. To ogromny, piękny park zbudowany przez Stanisława Szczęsnego Potockiego dla żony Zofii Potockiej. Spacer po parku przyniósł wiele przyjemności: przechadzając się po brukowanych alejkach zachwycaliśmy się pięknymi widokami, spoglądaliśmy na ławeczki, mostki oraz amfiteatr.

Odpoczywaliśmy przy jednym ze stawów i wsłuchiwaliśmy się w szum łączącego je wodospadu.

Chętni mogli popływać gondolą lub statkiem a także przejechać się dorożką. Park można zwiedzać także specjalnym autobusem, jednak dla mnie piesza wycieczka miała większy urok.
Sam park jest tak śliczny, pełen różnych ptaków i kwitnących roślin, że chce się tam zostać na długo. Ale dalej na nas czekał słynny Pałac Potockich w Tulczynie. Pałac Potockich – jeden z najlepszych przykładów architektury w klasycznym stylu, który zwraca na siebie uwagę dzięki m.in.  wielkości. Nic dziwnego, że nazywa się Podolski Versailles. To jest chwała i wizytówka miasta Tulczyn.

Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Historii i Kosmonautyki w Woronowicy. Tym, którzy lubią wszystko, co jest związane z lotnictwem i kosmonautyką, lub po prostu interesują się historią i wyjątkowymi miejscami wizyta w muzeum dostarczy niezapomnianych wrażeń.

19 lipca w Konsulacie Generalnym w Winnicy odbyło się spotkanie uczestników Szkoły Letniej z Konsulem Generalnym Tomaszem Olejniczakiem oraz panią konsul Urszulą Filipkowską i panią konsul Alicją Zygułą. Po ciepłym powitaniu dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji o pracy Konsulatu, zapoznaliśmy się ze szczegółami pracy konsulów. Teraz wiemy, że konsulat nie jest nieprzystępną twierdzą, lecz miejscem, gdzie chętnie wspierają osoby polskiego pochodzenia.

Po spotkaniu odbyło się oficjalne zamknięcie Letniej Szkoły Języka Polskiego. Każdy z uczestników został nagrodzony dyplomem ukończenia Letniej Szkoły Języka Polskiego, a wolontariusze otrzymali podziękowania za zaangażowanie i współpracę podczas pracy Szkoły. A na koniec na wszystkich czekała miła niespodzianka – słodkie ciasteczka i lody.

Chcielibyśmy podziękować przede wszystkim Fundacji „Wolność i Demokracja” z Warszawy i Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” z Winnicy za tak potrzebny i wspaniały projekt, który nabiera tempa na Ukrainie. Kolejna, druga edycja skierowana jest na naukę języka polskiego i podtrzymanie tradycji polskich. Dziękujemy bardzo wspaniałym wolontariuszom z Warszawy – Danielowi Rudny i Izabeli Rudny. Podziękowania należą się także wolontariuszowi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za aktywną pomoc w tym roku, jak również w roku ubiegłym – Pani Antoninie Kozyrskiej, która w tym roku została mianowana profesorem tego uniwersytetu. Dziękujemy za współpracę również dyrektorowi winnickiej szkoły № 4 panu Sergiuszowi Zagorodnemu.
Letnia Szkoła Języka Polskiego nie tylko daje wiedzę, doświadczenie, ale również łączy uczestników jak rodzina.

Mamy nadzieję, że spotkamy się znowu za rok.

Natalia Swyrydiuk, 01.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code