Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Druga edycja „Polskiego obozu rekreacyjnego” w Żytomierzu

Druga edycja „Polskiego obozu rekreacyjnego” w Żytomierzu

iach 16-27 lipca br. odbył się II turnus unikatowego projektu „Polski obóz rekreacyjny” – odpoczynek z wykorzystaniem zasad Nordic Walking oraz eco-fitness dla dzieci.

Program, jak i w pierwszej edycji obozu, obejmował zwiedzanie miejsc, związanych z polską kulturą i historią w Żytomierzu i Berdyczowie; warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia; Nordic Walking dla dzieci. Udział w obozie wzięło 12 osób w wieku 6-12 lat.

W czasie obozu, dzieci przypomniały sobie, a ktoś może po raz pierwszy zobaczył, symbole Polski – flagę i godło, słuchały różnych bajek i legend (w tym o powstaniu państwa polskiego), także dowiedziały się o polskich świętach religijnych i państwowych etc.

Uczestnicy turnusu odwiedzili dużo ciekawych miejsc w Żytomierzu, w których wcześniej nie mieli okazji bywać. W kościele św. Zofii zapoznali się z historią powstania kościoła, w żytomierskiej fabryce „Rud” degustowali nowe smaki lodów.

Szczególne wrażenie na dzieci zrobił wyjazd do Berdyczowa. Oglądając Kościół św. Barbary w Berdyczowie, dzieci dowiedziały się o historii jego powstania. W Sanktuarium Karmelitów Bosych zwiedziły Muzeum Josepha Conrada – Józefa Korzeniowskiego. W ramach wyjazdu do Berdyczowa dzieci odwiedziły także zakład produkcji chleba „Car-chleb”, gdzie pokazano im jak „rodzi się” chleb, przed tym, jak trafić do sklepów i naszych domów. Także miały możliwość same dekorować ciasteczka.

Bardzo ciekawym dla dzieci okazał się wyjazd do schroniska niedźwiedzi „Biała skała” pod Żytomierzem. Kontakt z żywą przyrodą – to niezapomniane emocje, radość i przyjemne wspomnienia. Odwiedziły one również kompleks budowlany „Kniaży”, gdzie mogły spróbować siebie jako budowlańcy.

W ostatnim dniu, odbyło się spotkanie pożegnalne. Dzieci wspominały spędzone razem dni, to, co najbardziej im się spodobało, i czego się nauczyły. Na pamiątkę o udziale w obozie uczestnicy otrzymały prezenty i słodycze.

W większości zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu w przyjaznej atmosferze, zapewnionej przez opiekunów grupy, studentek wydziału socjalno-psychologicznego ŻPU, wolontariuszy Studenckiego Klubu Polskiego Julię Porozińską, Olgę Wigurę i Ilonę Baszyńską.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i realizacji tego Obozu, m. in. Dziecięcemu Klubowi „Weselka”, organizacji społecznej „Terytorium zdrowia, urody i sukcesu”. Głównym organizatorem Obozu wystąpiła organizacja społeczna „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu.

Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 05.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code