Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dowbysz znów przyjmuje gości

Dowbysz znów przyjmuje gości

W Dowbyszu zawsze coś się dzieje. Niema chyba takiego weekendu, żeby na placu przy kościele nie zbierali się parafianie, mieszkańcy i goście miasteczka z różnych zakątków Ukrainy i Polski.

Tak było i w dniu 8 lipca. Na zaproszenie proboszcza parafii Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu, ks. Waldemara Pawelec do tej miejscowości przybyła liczna delegacja, m.in.: Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński z małżonką Marią, prezes Stowarzyszenia Weteranów Wojska Polskiego Żytomierszczyzny pułk. Zygmunt Wengłowski, dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu Irena Perszko, prezes Polskiego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim Wiktoria Szewczenko wraz z członkiem zarządu Sergiuszem Gojko i prezes organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” Walentyna Jusupowa.

Wszystko się zaczęło od niedzielnej Mszy świętej, którą odprawił ks. Stanisław Firut. Obecnych parafian i gości powitał Konsul Generalny Damian Ciarciński. Podczas swojego występu zaznaczył, że cztery lata temu kościół i teren dookoła wyglądały zupełnie inaczej. Teraz po czterech latach, widać zmiany, widać jak Boże miejsce zmienia się na lepsze. „Tu każdy może znaleźć coś dla siebie: i dla duszy, i dla ducha zdrowego, rozwoju talentów, możliwość wyjazdu, znalezienia siebie, wsparcie moralne” – mówił szef polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy.

Po Liturgii goście z Winnicy, Nowogrodu Wołyńskiego i Żytomierza mieli okazję porozmawiać w Domu Parafialnym o sprawach polonijnych i wspólnych projektach.

Następnie ks. Waldemar zaprosił wszystkich na poświęcenie placu zabaw dla dzieci przy kościele, który powstał dzięki dofinansowaniu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Plac zabaw to szczególne miejsce dla dzieci i ich rodziców. Dalej odbyło się poświęcenie siłowni „pod gołym niebem”, która znalazła się przy Domu Parafialnym.

Po modlitwie i poświęceniu nowych miejsc placu zabaw dla dzieci i siłowni dla młodzieży, które powstały dzięki aktywności i inicjatywie proboszcza parafii, a dofinansowane zostały przez placówkę konsularną, wszyscy przenieśli się do Domu Parafialnego, gdzie ponad 20 osób z rąk Konsula Damiana Ciarcińskiego otrzymali Karty Polaka. Jak zaznaczył proboszcz parafii ks. Waldemar zapotrzebowanie w składaniu wniosków na Kartę Polaka mieszkańców Dowbysza i nadal jest duże. Sporo jest chętnych, aby otrzymać Kartę Polaka.

Dziękujemy ks. Waldemarowi Pawelcu za zaproszenie. Jak zawsze miłe towarzystwo, z przyjemnością i korzyścią spędzony czas i bardzo ciepła atmosfera, którą tworzy proboszcz parafii.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 11.07.18 r.

4 komentarze

  1. Mój tato wychował w Dolbyszu z Rudziński Gulczewski po wojnie została babci siostra Mroczko Myszkowska po 1 mężu i Bielecka Faustyna.Moja mama też urodziła się k/Dolbyszu, Szeremietiew,babcia była z domu Niedzielska Kornela Wiem że w Dolbyszu lub w okolicach Dolbysza powinna mieszkać moja rodzina kuzynostwo ,jako dziecko był w Polsce z babcią Faustyną jej wnuk Lonia Myszkowski jego tato nazywał się Jurek a mama Cezaryna.Moja babcia Leontyna Rudzinska zmarła w 1970 i kontakt z siostrą Faustyną się urwał.

  2. W Dowbyszu w 1925 r. urodził się mój ojciec Aleksander Janczewski, syn Bronisława, który został rozstrzelany na Bykownie koło Kijowa 14 grudnia 1937 roku. Tam tez urodziła się moja babcia Lucyna Taborowska żona Bronisława, małżeństwo Bronisława i Lucyny miało pięcioro dzieci

  3. Moja mama Janina z domu Jakusiewicz urodzona w Osyczny kolo Dowbysza babcia Klementyna dziadek Ignacy Jakusiewicz ciocia Albertyna Baginska wujek Bronislaw Jakusiewicz. Mój tatuś Waclaw Kowalski urodzony w Turowa kolo Dowbysza babcia Petronela z domu Turowska dziadek Kazimierz Kowalski stryj Kazimierz i Wienczyslaw ciocie Stasia i Jadzia.

  4. Zamierzam odwiedzić Dowbysz rodzinne strony moich Rodzicow Wacława brata Wienczyslawa zamieszkalego po wojnie w Winnicy i Kazika zamieszkalego w Dolbyszu i Janiny z domu Jakusiewicz ojciec z Turowy mama z Osiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code