Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dostosowanie obrzędów Środy Popielcowej do wymogów, związanych z epidemią koronawirusa

Dostosowanie obrzędów Środy Popielcowej do wymogów, związanych z epidemią koronawirusa

Sytuacja sanitarna spowodowana koronawirusem nadal wymaga szeregu dostosowań, które znajdują również odzwierciedlenie w sferze liturgicznej.

W związku z początkiem Pięćdziesiątnicy, która rozpocznie się w roku 2021 w środę, 17 lutego, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Świętych opublikowała na swojej stronie internetowej wskazówki, których księża powinni przestrzegać podczas Środy Popielcowej.

Po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu wiernych wodą święconą, kapłan, jak czytamy w notatce, zwraca się do słuchaczy „tylko raz”, wypowiadając formułę przepisaną przez Mesjasza: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, człowieku, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Dalej, jak podano w poleceniu, „kapłan myje ręce i nakłada ochronną maskę zakrywającą nos i usta, a następnie posypuje popiołem tych, którzy do niego zbliżają się lub, jeśli to stosowne, zbliża się do tych, którzy stoją samodzielnie. miejsc ”. Kapłan „zbiera popiół i spryska głowę każdego, nic nie mówiąc”.

Sergij Porowczuk za: rkc.lviv.ua, 17 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code