Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Dostawy rosyjskiego gazu dla Ukrainy przewyższyły 36 mld metrów sześciennych gazu

Dostawy rosyjskiego gazu dla Ukrainy przewyższyły 36 mld metrów sześciennych gazu

Zdjęcie pobrane z apn.ru

„Gazprom” w 2010 sprzedał  Ukrainie 36,470 mld metrów sześciennych gazu. Takie dane znajdują się w raporcie rocznym tego przedsiębiorstwa z 2010 roku, przetransportowano gazu przez Ukrainę  około 97,8 miliardów metrów sześciennych, w tym tranzyt gazu do odbiorców w Europie Zachodniej wyniósł 94,6 miliardów metrów sześciennych gazu” – głosi raport. 

Ponadto, dokument głosi, że w 2010 roku sprzedaż gazu w byłym Związku Radzieckim wzrosła o 3,7% w porównaniu z 2009 r., i osiągnęła 70,2 miliardów metrów sześciennych gazu. 

Wzrost średniej ceny gazu o 17% w porównaniu do poprzedniego okresu „Gazprom” tłumaczy niedostateczną rentownością. 

W rezultacie, przychody ze sprzedaży gazu w regionie – bez podatku VAT, akcyzy i ceł wyniosły 450,1 miliardów rubli – około $ 16 mld, przewyższając analogiczne dane z roku 2009 o 21,3%.

Warto zaznaczyć, że Ukraina nic nie zrobiła, by zredukować spożywanie gazu z eksportu. Nie wprowadzono żadnych energooszczędnych technologii i nie inwestowano w poszukiwanie własnych złóż gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code