Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dom Polski w Barze – daje schronienie i łączy naród polski i naród ukraiński

Dom Polski w Barze – daje schronienie i łączy naród polski i naród ukraiński

W dniu 14 maja b.r. w Domu Polskim w Barze miało miejsce wydarzenie wielkiej wagi. W związku z zaistniałą w Ukrainie sytuacją, zaplanowane XXI Dni Kultury Polskiej przekształciły się w imprezę, dominującym motywem której była przyjaźń dwóch narodów – polskiego i ukraińskiego.

Na koncercie byli obecni honorowi goście: szef Winnickiej Państwowej Administracji Obwodowej Sergij Borzow wraz z Małżonką Ireną Borzową – deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. Zabrakoło niestety gości, którzy zawsze byli obecni na podobnych imprezach w Barze – przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych.

Sergij Borzow podziękował polskiemu narodowi oraz Rządowi Polski za poparcie i ogromną pomoc, której Państwo Polskie udziela Ukraińcom oraz Siłom Zbrojnym Ukrainy. Ponadto podkreślił wyjątkową rolę, jaką odgrywa Dom Polski w Barze w podtrzymywaniu kontaktów z Polską. Od momentu jego otwarcia, obiekt stał się ośrodkiem łączącym twórczych obywateli Ukrainy (niezależnie od ich przynależności narodowej) wokół wspólnych wartości kulturalnych. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, nieliczny zespół pracowników Domu Polskiego działa jak jedna rodzina, aby zapewnić pełną opiekę ludziom, którzy uciekli przed wojną, ogarniając ich ciepłem i troską. Wśród publiczności na sali byli obecni również nasi „domownicy”, czyli rodziny, które znalazły tu dach nad głową jak również wolontariusze, przedstawiciele władz lokalnych, duchowni, mieszkańcy miasta.

W koncercie wzięły udział zespoły działające przy Domu Polskim w Barze: chór dziecięco-młodzieżowy „Młode Liście”, kwartet wokalny „Rezonans”, trio instrumentalne „Renesans” oraz trio barskiej szkoły muzycznej „Harmonia”. Swój talent przedstawiła wokalistka z miasta Dnipro,która również znalazła w Barze schronienie przed wojną. W koncercie zabrzmiały utwory ukraińskich i polskich autorów, w charakterze których zawarte zostało dążenie do wolności i niezłomność Ukraińców, chęć niesienia pomocy i determinacja Polaków oraz umiejętność obu narodów do wspólnego stawiania potężnego oporu zagrożeniu ze strony agresora.

Koncert ten nie pozostawił nikogo na sali obojętnym. Jestem pewna, że wykonanie utworów, które wywołały łzy wzruszenia u publiczności, dotknęło najsubtelniejszych strun duszy każdego z nas.

Małgorzata Miedwiediewa, Dyrektor Domu Polskiego w Barze, 22 maja 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code