Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Do Worzela trafiła figura Matki Boskiej Fatimskiej z polskiego Pałacu Prezydenckiego. Poprzednią zniszczyli rosyjscy okupanci

Do Worzela trafiła figura Matki Boskiej Fatimskiej z polskiego Pałacu Prezydenckiego. Poprzednią zniszczyli rosyjscy okupanci

16 czerwca 2022 roku – to szczególny dzień dla Wyższego Seminarium Duchownego Najświętszego Serca Jezusowego diecezji kijowsko-żytomierskiej w Worzelu.

W tym dniu placówka otrzymała w darze figurę Matki Boskiej Fatimskiej z Pałacu Prezydenckiego Andrzeja Dudy. Właśnie taka sama figura gipsowa wcześniej została okaleczona podczas okupacji Kijowszczyzny.

Po wyzwoleniu obwodu kijowskiego rektor seminarium na własne oczy zobaczył, co zostawia po sobie armia niosąca „rosyjski mir”. Wówczas również ucierpiała z rąk agresora figura Matki Boskiej Fatimskiej, która została kupiona dla seminarium duchownego z okazji rocznicy objawień i stała w jadalni.

Pobyt okupantów w Worzelu został opisany w polskiej gazecie „Nasz Dziennik”. Później do rektora seminarium o. Rusłana Michałkiwa zatelefonował kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy i zgłosił zamiar przekazania figury Matki Bożej seminarium duchownemu.

Podobna figura Matki Boskiej Fatimskiej wykonana z drewna od dawna stała w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Teraz trafiła na Ukrainę pociągiem podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy trzy tygodnie temu i dostarczona została przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP na Ukrainę Bartosza Cichockiego.Rzeźba Matki Boskiej dotarła do Worzela 16 czerwca. A jaki los spotka gipsową figurę Matki Boskiej okaleczoną przez Rosjan w czasie okupacji?

Rektor Seminarrium powiedział, że w najbliższym czasie planowane jest jej odnowienie. Jednak na zawsze pozostanie widocznym znakiem i świadkiem walki o Prawdę, Wolność i Ojczyznę.

W liście przewodnim do figury Matki Bożej Prezydent Andrzej Duda wyraził życzenie, aby podarowana figura stała się symbolem zwycięstwa dobra nad złem oraz źródłem nadziei dla Ukrainy, Europy i świata na szybki pokój.

Lidia Baranowska,mw, za: kmc, fot.: o. Rusłan Michałkiw, 20 czerwca 2022 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code