Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Do Winnicy śladami Jana Piotra Norblina jadą polscy historycy

Do Winnicy śladami Jana Piotra Norblina jadą polscy historycy

Podolskie zbiory archiwalne oraz muzea przyciągają polskich naukowców ogromną ilością wspaniałych dzieł sztuki, które trafiły w ręce państwa z byłych majątków polskich ziemian. Po przewrocie bolszewickim większość pięknych polskich rezydencji na Podolu została obrabowana i spalona, właścicieli często mordowano we własnych domach, jeżeli nie zdążyli uciec do Polski czy innych krajów. Dużo arcydzieł polskiego dziedzictwa narodowego przechowywanych jest w Winnickim Muzeum Sztuki, dokąd zmierzali Jarosław Pietrzak i Paweł Ignaczak – studenci kierunków historycznych polskich uczelni, którzy przybyli na Ukrainę by badać biografię Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej w ramach przygotowania do napisania pracy doktorskiej „Księżna dobrodziejka” oraz prace graficzne Jana Piotra Norblina, zbiór których znajduje się właśnie w Winnicy.

12 lipca 2013 roku studenci od 12 do prawie 21 wieczorem z pozwolenia dyrektora Illi Bezbacha przebywali w Muzeum Sztuki, fotografując szkice znanego polskiego artysty, Francuza z pochodzenia. Jak opowiada Paweł, wielkie wrażenie na studentach z Polski zrobiła kolekcja portretów Potockich ale właśnie dzieła Norblina z winnickiego zbioru wywarły na nich największe wrażenie. Te prace zostały zebrane w Paryżu przez rodzinę Czartoryskich i poprzez małżeństwo z Marią Grocholską dostały się do Winnicy. W państwowym muzeum album znalazł się po 1920 roku.

Rysunki Norblina, znajdujące się w Winnicy, obejmują cały okres życia artysty – od 1760 do lat 20. XIX wieku. To życie warszawskiej ulicy, wnętrza domów mieszkalnych, Żydzi, szlachcice, mieszczanie, zabawy w parkach. Jednym słowem – panorama życia Warszawy i okolic w ostatnich latach panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jednym z najciekawszych i najcenniejszych szkiców na pewno jest ten, który przedstawia moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Chociaż ten właśnie szkic został wykonany już w roku 1798 na zamówienie pewnego kolekcjonera, ale jego wartość historyczną jest ogromna.

Polscy studenci mieli pewną swobodę działania oraz zgodę na wykonanie badań oraz zdjęć szkiców ze strony dyrekcji i pracowników muzeum.

Jarosław i Paweł byli zachwyceni Winnicą. Od razu rzucił im się w oczy pomnik Jana Pawła II na ulicy Sobornej, co wzbudziło pewność u polskich studentów, że w tym mieście mieszka prężnie działająca grupa osób polskiego pochodzenia. Poza tym po rozmowie w muzeum z panią kurator oraz jej asystentem, okazało się oni też mają rodzinę w Polsce, a przodkowie byli Polakami. Dyrektor Muzeum, z kolei opowiedział o kilku latach życia, które on spędził w Polsce. Studenci postrzegali i inne ślady polskości oraz w przyszłości planują jeszcze wrócić i kontynuować badanie ogromnej ilości schowanych w winnickich archiwach wspaniałych wzorców polskiego dziedzictwa narodowego, a to nie tylko obrazy, ale i meble, ozdoby, odzież i książki.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code