Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Do Muzeum Sztuki w Winnicy powrócił obraz Józefa Potockiego

Do Muzeum Sztuki w Winnicy powrócił obraz Józefa Potockiego

W ciągu ostatnich czterech lat odrestaurowano łącznie 64 dzieła sztuki należące do zbiorów Muzeum Sztuki w Winnicy.

Renowacji poddano , m.in.  kolekcje z grafiki albumu Piotra Norblina. N na całym świecie zachowały się tylko  dwa egzemplarze tego dzieła. Oprócz tego restaurowano też  osobno dziełą litograficzne i ceramikę.

Obecnie w Narodowym Centrum Badawczo-Konserwatorskim Ukrainy znajduje się 15 dzieł ze zbiorów winnickich. Jednak termin powrotu z Kijowa do Winnicy na razie nie jest znany, ponieważ proces renowacji jest długotrwały.

Ostatnio do Winnickiego Obwodowego Muzeum Sztuki powrócił  portret Józefa Potockiego.

Na stronie internetowej  Suspilne.tv podano, że portret ten (o wysokości dwóch metrów i szerokości ponad półtora) jest największym obrazem z kolekcji Potockich, znajdującej się w muzeum. Jest to również jedyne dzieło malarskie, które odrestaurowano w tym roku.

Sergij Bartko, kierownik działu artystycznego naukowo-badawczego placówki, powiedział, że potrzeba renowacji obrazu powstała w 2004 roku, lecz obraz został dostarczony do Narodowego Centrum Badawczo-Konserwatorskiego Ukrainy  5 lat temu, natomiast odnowienie udało się dopiero w tym roku.

Na razie nie podjęto jeszcze decyzji co do miejsca lokalizacji odnowionego portretu w muzeum. Dla zwiedzających będzie on dostępny od przyszłego roku.

Ponadto krytycy sztuki instytucji uzupełniają opis eksponatu, ponieważ po jego renowacji pojawiły się szczegóły wcześniej niewidzialne. Teraz jest wyraźnie widoczny podpis w dolnym rogu obrazu, można też zobaczyć szczegóły Orderu Orła Białego na niebieskiej, jedwabnej wstędze, przerzuconej przez ramię bohatera.

Najprawdopodobniej do zbiorów muzealnych obraz trafił z Niemirowa, ponieważ ojcem Józefa był jeden z najbogatszych magnatów swoich czasów Andrzej Potocki, a siedzibą posiadłości tej gałęzi rodu był właśnie Niemirów.

Lidia Baranowska, mw, fot. Suspilne, 21 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code