Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Do Stężycy na Pomorzu wyruszyła 16-osobowa grupa młodzieży polskiego pochodzenia z Winnicczyzny

Do Stężycy na Pomorzu wyruszyła 16-osobowa grupa młodzieży polskiego pochodzenia z Winnicczyzny

Zdjęcie pobrano z fotopolska.eu Powoli kończą się licze wyjazdy kresowej młodzieży do Polski na kolonie, oazy i obozy harcerskie. Rzadko które województwo w tym roku nie gościło dzieci polskiego pochodzenia z Podola czy Polesia. Już drugi raz latem 2013 roku na Pomorze, do Stężycy, położonej 56 km od Gdańska wyjechała 16-osobowa grupa młodzieży w wieku od 12 do 19 lat z obwodu winnickiego dla uczestnictwa w projekcie „Polskość mieszka w języku”.

Do udziału w warsztatach z języka polskiego, historii i literatury zaproszono dzieci-członków polskich organizacji społecznych z Baru, Żmerynki oraz Winnicy. Młodzi mieszkańcy znanych z historii I Rzeczypospolitej Polskiej miejscowości na pewno inaczej będą patrzyli na zabytki w swoich rodzinnych miastach po tym jak dowiedzą się o burzliwych wydarzeniach z udziałem księdza Marka Jandołowicza i Konfederatów Barskich, Józefa Piłsudskiego i Legionów Polskich, które tutaj miały miejsce.

Trasę w 1200 kiłometrów uczestnicy projektów pokonają na pociągu do Lwowa, następnie busem do pieszego przejścia granicznego w Szeginiach. Po polskiej stronie w Medyce na nich będzie oczekiwał komfortowy bus, który dostarczy kresową młodzież do miejsca zamieszkania w Stężycy. Pobyt będzie trwał do 28 sierpnia. W trakcie warszatów na gości z kresów oczekują wycieczki po Pomorzu I Kaszubach, spotkania z interesującymi ludźmi i jeszcze ciepłym pod koniec sierpnia Bałtykiem.

Wyjazd dzieci z obwodu winnickiego stał się możliwy dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Edukacyjnego „Wiedza Powszechna” (Gdańsk) przy wsparciu finansowym MSZ RP oraz Stowarzyszeniu Polonijnemu „Kresowiacy” z Winnicy, które zajmowało się przygotowaniem grupy do wyjazdu na Ukrainie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code