Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Do Kościoła Kapucynów zawitał Święty Mikołaj (uaktualnione)

Do Kościoła Kapucynów zawitał Święty Mikołaj (uaktualnione)

8 grudnia, po podołaniu tysięcy kilometrów na saniach, Święty Mikołaj dotarł do Kościoła Matki Boskiej Anielskiej (Kapucynów) w Winnicy. W przytulnej sali Dziecięcej Akademii, która znajduje się tuż za kościołem, na niego z niecierpliwością czekało ponad 50 dzieci, przygotowując na wejście Świętego piosenki bożonarodzeniowe i inne. A ich rodzice w tym czasie modlili się w kościele na Mszy z okazji Święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Dzieci tak zajęci byli śpiewaniem, że wejście do sali Świętego Mikołaja stało się dla nich prawdziwą niespodzianką. Wysoki Pan z okazałym brzuszkiem z trudem przecisnął się przez drzwi wejściowe Akademii i od razu zapanowała cisza. Dzieci w wieku 5-10 lat czekali co do nich powie Mikołaj. Każdy przypominał sobie czy naprawdę był grzeczny, modlił się rano i wieczorem oraz… czy chodził codziennie na Roraty? Właśnie o Mszach roratnich na początku zapytał Pan w czerwonym ubraniu. O dziwo, las rąk świadczył o tym, że większość dzieci może wstać o 6 rano i przyjść do kościoła by w okresie adwentu modlić się do Najświętszej Maryi Panny!

Na tyle poważny argument przekonał Świętego, by przygotować swój ogromny worek na rozdanie prezentów, a liczne piosenki i wierszyki ostatecznie rozwiały wszystkie wątpliwości. Paczki z prezentami wędrują do małych parafian, a wesoły dziadek z brodą zachęca ich by i w następnym roku byli grzeczni i chodzili co Niedzieli do kościoła.
Mikołajki trwają i jeszcze nie raz pod domem i w kościele zabrzmi dzwonek, zwiastujący przybycie wielkiego przyjaciela wszystkich dzieci – i tych dużych, i tych małych.

Na Ukrainie Mikołaja świętują 2 razy – 6 grudnia (rzymskokatolicy według kalendarza Gregoriańskiego) i 19 grudnia (prawosławni i grekokatolicy według kalendarza Juliańskiego).

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z Mikołajek w Dziecięcej Akademii przy kościele MB Anielskiej (Kapucynów)

{morfeo 238}

oraz wideo

{youtube}L6KUH09azyM{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code