Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Do gródeckiego seminarium duchownego zawitała… straż więzienna

Do gródeckiego seminarium duchownego zawitała… straż więzienna

Źródło - CREDONauka w seminarium duchownym to czas przygotowania do pracy z ludźmi. Powołaniem duszpasterza jest niesienie pomocy duchowej każdemu człowiekowi, a szczególnie tym, kto okazał  się na marginesie społeczeństwa… Od stycznia 2014 roku seminarzyści Wyższego Seminarium Duchownego zaczęli odwiedzać Zamkowy Zakład Karny Nr 58 w Zasławiu. Dlaczego zamkowy? Bo mieści się on w byłym klasztorze katolickim, przekształconym przez władzę radziecką w więzienie.

Po dwóch spotkaniach kleryków z więźniami i służbą więzienną pomiędzy duchowieństwem a administracją zasławskiego więzienia zawiązała się współpraca. W drugiej połowie czerwca już pracownicy więzienia wyruszyli do Gródka Podolskiego, by odwiedzić swoich przyjaciół z seminarium duchownego. Spotkanie rozpoczęło się z towarzyskiego meczu piłki nożnej, podczas którego obydwu drużynom (seminarzystów i straży więziennej ) kibicował biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. W końcu zwyciężyli seminarzyści z rachunkiem 3:2, decydujący gol strzelił Aleksander Burmistrow.

Po emocjach sportowych odbyło się spotkanie pracowników więzienia z przyszłymi księżmi. Podpułkownik Paweł Zaremski opowiedział o specyfice zakładu, którym on kieruje. W zasławskim więzieniu odbywają karę osoby, które popełnili najcięższe przestępstwa. – Staramy się szukać w więźniach ich dobre strony. Główny cel naszego przyjazdu – zapewnienie, że musimy się jednoczyć w tak ciężkich chwilach, które przeżywa dziś nasze państwo. Seminarium i więzienie – to całkiem różne instytucje ale mamy wspólnego Ojca – Boga i wspólną matkę – Ukrainę – zapewnił Zaremski.

– Nie ma znaczenia, kto wygrał w meczu piłki nożnej. Ważne jest to, byśmy mogli dzielić się doświadczeniem służenia ludziom, to nasze wspólne powołanie – do wszystkich, zebranych na sali seminarium, skierował swoje słowo także biskup Leon.

Na pamiątkę wizyty seminarium gródeckie otrzymało w prezencie szachy, wykonane własnoręcznie przez zasławskich więźniów. Klerycy prezentowali straży obraz Jezusa Miłosiernego.

Na podstawie informacji CREDO, bwp

 

Zdjęcia ze spotkania

{morfeo 610}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code