Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Dni Zaduszne na Chmielniczyźnie

Dni Zaduszne na Chmielniczyźnie

Po ukazaniu się artykułu Dzień Wszystkich Świętych na naszym portalu, ze wszystkich zakątków Podola zaczęły napływać zdjęcia z odwiedzonych przez Was polskich cmentarzy.

3 listopada pani Maria Kowalczuk – prezes ZPU w Sławucie razem z młodzieżą polskiego pochodzenia, uczniami polskiej sobotniej szkoły zapalili znicze oraz złożyli kwiaty na   polskim cmentarzu w tym mieście, pokazując innym mieszkańcom tego miasta, że cmentarz, chociaż w dużej mierze zniszczony, ale jest pod stałą opieką Polaków. Kolorowe kwiaty, świecące znicze są temu najlepszym dowodem.

Zdjęcia, udostępnione przez Polaków Sławuty

{morfeo 213}

Franciszek Miciński – prezes Chmielnickiego ZPU, wysłał do nas wspaniałe zdjęcie z polskiego cmentarza na Greczanach. Kwiatów na grobach było tak dużo, że można było pomyśleć, że to zdjęcie przedstawia cmentarz w Polsce a nie za Zbruczem na Ukrainie… Na zdjęciu – grób, upamiętniający ofiary stalinowskich i komunistycznych mordów.
Prosimy o nadsyłanie kolejnych zdjęć oraz wideo z Dni Zadusznych w waszych kresowych miastach i wioskach. Obowiązkowo opublikujemy je w naszej Fotogalerii.

Ponad 20 lat temu gdy tylko zaczęło się odrodzenie się polskich tradycji oraz wiary katolickiej na Chmielniczyźnie, miejscowy proboszcz Smolczewski oraz lekarka Walentyna Zembicka, wystąpili z inicjatywą założenia pomnika ofiarom stalinowskich mordów z pobliskich do Chmielnickiego wiosek – Gryczan, Proskurowa, Maćkowiec, Szarowieczki.
Pieniądze na pomnik zbierano gdzie się dało, dużo ofiarowali parafianie a także ówczesny burmistrz Chmielnickiego śp Michał Czekman, który wygospodarował z budżetu miasta część kwoty na marmur oraz prace.
Na otwarciu pomnika był obecny biskup z Lublina Sieczko. Na podstawie pomnika wyryto słowa z Ewangelia od Mateusza – Nie bójcie się tych, któ zabija ciało – oni duszy zabić nie mogą.
Od tego czasu kwiaty tu zawsze są świeże, a w Dniach Zadusznych i w dzień, i w nocy palą się znicze i świece…

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code