Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Dni Polonii – Złożenie kwiatów

Dni Polonii – Złożenie kwiatów

Tradycyjnym miejscem, pod którym gromadzą się Polacy w Winnicy jest tablica Józefa Piłsudskiego na ul. Sobornej, 67. W tym budynku ponad 90 lat temu Naczelny Wódz wojsk polskich razem z Szymonem Petlurą podpisali ukraińsko-polskie porozumienie w sprawie wspólnej walki z okupantem, walczącym pod czerwoną flagą.

6 maja o 11.45 tutaj zebrali się: miejscowa Polonia, przedstawiciele ukraińskich władz samorządowych oraz dziennikarze, by razem z polską delegacją najwyższego szczebla na czele z Marszałkiem Senatu RP uhonorować wielkiego Polaka.

Tradycyjnie, słowa powitania przekazałł pan Jan Glińczewski – działacz polonijny, dzięki staraniom którego  zjawiła się owa tablica.  Krótko przypomniał dzieje 1920 roku, gdy Piłsudski spędził w Winnicy dwa dni, spotykając się z ukraińską i polską inteligencją,  planując z Petlurą ofensywę kijowską.

Kwiaty w imieniu strony ukraińskiej (dobrane w kolorach żółto-niebieskich) złożyła pani Spiridonowa – zastępca gubernatora obwodu winnickiego, a z polskiej strony – Bogdan Borusewicz razem z panią Senator Alicją Zając. Do nich przyłączyli się  przedstawiciele miejscowej i zagranicznej Polonii.

Pogoda sprzyjała Dniom Polonii w Winnicy, wszystkie uliczne imprezy przebiegały zgodnie z planem.

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 47}


 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code