Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Dni Papieskie na Podolu

Dni Papieskie na Podolu

Występ chóru w Dunajowcach (obw. chmielnicki)

Na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy w Gródku Podolskim i Dunajowcach chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod batutą prof. Grzegorza Pecki swoimi koncertami uświetnił pamięć św. Jana Pawła II w 40. rocznicę jego wyboru na papieża.

W dniach 27 – 28 listopada 2018 r. chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wystąpił z dwoma koncertami w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa w Gródku Podolskim oraz w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w  Dunajowcach.

Artyści przygotowali repertuar, złożony z utworów religijnych i świeckich. Chór zaśpiewał z towarzyszeniem solistów – Magdaleny Jemioły (sopran) i Andrzeja Gładysza (tenor) pod akompaniament Alesi Aleksandrowicz. Oba koncerty zgromadziły pełne świątynie słuchaczy, przede wszystkim miejscowych Polaków.

Dni Papieskie w Winnickim Okręgu Konsularnym są cykliczną imprezą, finansowaną ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W 2018 roku projekt odbył się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II.

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w roku 1921. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów na Uniwersytecie, w Lublinie i w wielu miastach w kraju i za granicą. Koncertował w wielu krajach europejskich: Austrii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Czechach,  Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwie, Macedonii, Niemczech, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, we Włoszech, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Argentynie, Chile, Republice Południowej Afryki, Meksyku i Korei Południowej.

Uczestniczył w ponad stu festiwalach krajowych i międzynarodowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno-kantatowe.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, kul.pl, fot. O. Zawalska, 8 grudnia 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code