Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Dni Papieża-Otwarcie Pomnika JPII

Dni Papieża-Otwarcie Pomnika JPII

16 października w kościele Kapucynów na ul. Sobornej w Winnicy o 16.00 rozpoczęła uroczysta Msza święta o rychłą kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II. Każdego, kto wszedł do kościoła, powitał okazały pomnik naszego Papieża, z napisem u góry TU EST PETRUS – Ty jesteś skałą.

Pierwsze, co można było postrzec w świątyni, to ogromne zdjęcie Jana Pawła II, zawieszone na ołtarzu, a drugie – to wspaniały śpiew, który, jak okazało się później wykonywał chór „Głos duszy” z Białorusi .

Kazanie wygłosił biskup łucki. Przypomniał w jakich czasach Karol Wojtyła został Papieżem oraz jaką była reakcja świata na Papieża-Polaka. Nie zapomniał również i o niezliczonych pielgrzymkach, i o tych na Ukrainę – do Lwowa i Kijowa. A wzrost życia duchowego i ciągle budowane nowe kościoły to też w wielkiej mierze zasługa Jana Pawła II.

 

Kościół zapełniony po brzegi – pięć biskupów z Polski, Białorusi i Ukrainy, księża, ok. 700 wiernych i gości z Polski i Białorusi. Wszyscy mieli odczucie, że uczestniczą w czymś ważnym, co wejdzie do historii naszej świątyni i miasta. W końcu które miasto na Ukrainie może pochwalić się aż dwoma pomnikami Jana Pawła II?

Po kazaniu biskup odznaczył jedną z parafianek orderem papieskim za zasługi w odrodzeniu kościoła na Ukrainie i po zakończeniu mszy wszyscy przenieśli się na ulicę na ceremonię poświęcenia pomnika, po której krótkie słowo zabrał Krzysztof Świderek, generalny konsul RP w Winnicy.

Galeria zdjęć

{morfeo 12}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code