Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dni Kultury Polskiej w dawnym Zwiahlu

Dni Kultury Polskiej w dawnym Zwiahlu

W dniach 26-28 listopada w Nowogrodzie Wołyńskim na Żytomierszczyźnie odbyły się VII Dni Kultury Polskiej.

Tegoroczne obchody, których organizatorem była Polska Organizacja Społeczna im. A. Mickiewicza w Nowogrodzie Wołyńskim we współpracy z organizacjami i zespołami polskimi z obwodu żytomierskiego, odbyły się w związku z 80. rocznicą śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

W ramach nowogrodzkich obchodów zorganizowano wizytę studyjną dla młodzieży do Żytomierza oraz warsztaty „Podziel się dobrem z innymi”.

W Żytomierzu, oprócz udziału w VI Konkursie Recytatorskim Polskiej Poezji im. Walentego Grabowskiego, młodzież zapaliła znicze na grobie ojca i macochy Ignacego Jana Paderewskiego na starym polskim cmentarzu rzymskokatolickim oraz odwiedziła miejsca związane m.in. z polską historią oraz życiem i działalnością Jarosława Dąbrowskiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Wydarzeniem zamykającym nowogrodzkie obchody był festiwal kultury polskiej, w którym uczestniczyli attaché konsularny KG RP w Winnicy Adrian Browarczyk, naczelnik Wydziału ds. Religii, Mniejszości Narodowych i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Żytomierskiej ODA Oleksandr Piwowarski, prezes POS im. A. Mickiewicza Ludmiła Wolska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, zespół Studio Wschód oraz miejscowi Polacy.

Podczas festiwalu wystąpiły zespoły z Suseł k. Nowogrodu Wołyńskiego („Białe Gołąbki”) oraz Żytomierza (zasłużone dla kultury polskiej „Koroliski” i „Dzwoneczki” oraz Dziecięcy Teatr Lalek ModernPol pod kier. Wiktorii Zubarewej).

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, fot.: POS im. A. Mickiewicza w Nowogrodzie Wołyńskim, KG RP w Winnicy, 12 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code