Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dni kultury polskiej w Berdyczowie z udziałem lokalnego polonijnego studia teatralnego

Dni kultury polskiej w Berdyczowie z udziałem lokalnego polonijnego studia teatralnego

Polonijne Teatralne Studio „Notes de vita” wzięło aktywny udział w obchodach XX Dni kultury polskiej w Berdyczowie.

Przykładem „niestandardowego” weekendu w naszym mieście stały wolne dni 28 – 30 czerwca. Te 3 dni połączyły się w jedną wielką i nieco niejasną plątaninę wrażeń i uczuć. A jak inaczej, kiedy jest tak wiele wydarzeń, że czasami, w ciągu tygodnia, za mało czasu na ich przeżycie i przemyślenie…

Do obchodów poświęconych XX Dniom kultury polskiej w Berdyczowie Studio Teatralne Notes de Vita przygotowywało się bardzo starannie. Napięte próby, entuzjazm i zawzięta praca, przynieśli swoje owoce. W niedzielę 30 lipca w programie koncertowym Domu kultury im. Szabelnika przedstawiliśmy historyczną inscenizację w stylu abstrakcji, pod tytułem „Pociąg 08-23- RM” opowiadającą widzom o podziale Polski między ZSRS a Niemcami w 1939 roku, Widzowie ze wzruszeniem odebrali przedstawienie. „Warto pamiętać o lekcjach przeszłości, żeby nie zmarnować przyszłości” – takie było główne przesłanie sztuki, którą widzowie ocenili szczerymi brawami.

Dzień na tym, oczywiście, nie skończył się… Na placu Europejskim w pobliżu Teatru rozmieścił się Przystanek „POLSKA”, gdzie młodzież postawiła sobie za cel pokazanie wszystkim mieszkańcom Berdyczowa i gościom miasta, że polska kultura u nas nie tylko nie jest zapomniana, ale aktywnie wspierana i promowana. Konkurs rysunku na asfalcie, wierszy i piosenki w języku polskim, polskie tańce, dość trudny quiz wiedzy o Polce, – wszystko to i wiele więcej zostało zaprezentowane przez młodych artystów. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymały cenne nagrody od Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Uwieńczeniem tego wydarzenia stał wspaniały polonez, który wspólnie zatańczyli wszyscy chętni.

Wszystko to byłoby jednak niemożliwe, gdyby nie znaczące wsparcie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy na czele z Konsulem generalnym Damianem Ciarcińskim. Dzięki inicjatywie i owocnej współpracy z „Notes de vita” otrzymaliśmy dużo niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy również osobiście Pani Konsul Joannie Szeliga za wspaniały pomysł Przystanek „Polska” oraz Pani konsul Magdzie Arsenicz za uczestnictwo i wspólne promowanie dziedzictwa kulturowego.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i aktywnie uczestniczyli, radość z takich spotkań jest trudna do przekazania słowami.

s. Nina Tatarczuk CST, 7 lipca 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code