Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Dni Europy w Żytomierzu pod znakiem upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego

Dni Europy w Żytomierzu pod znakiem upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego

W dniach 19-21 maja w Żytomierzu obchodzono Dni Europy. W tym roku program przewidywał bardzo ciekawe i ważne wydarzenia, w tym i dla wspólnoty polskiej Żytomierza i obwodu.

Świętowanie rozpoczęło się 19 maja z uroczystego przywitania gości, przedstawicieli miast-partnerskich Żytomierza w Domu Ukraińskim. Na uroczystość przybyli gości z Polski (Płock, Bytom), Bułgarii (Montana) oraz Gruzji (Kutaisi).

Wieczorem, na majdanie Korolowa został zorganizowany przepiękny koncert z udziałem artystów z Ukrainy i solistów Opery Śląskiej z Polski.

Najgłówniejszym wydarzeniem dla Polaków Żytomierza i obwodu, w ramach świętowania Dni Europy, było odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. Prezydentowi Polski, który tragiczne zginął w 2010 roku, Lechowi Kaczyńskiemu. Przed odsłonięciem tablicy odbyła się Msza święta w kościele św. Jana z Dukli.

Udział w odsłonięciu tablicy, wzięli wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, szef gabinetu Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wicepremier ukraińskiego rządu Gennadij Zubko, burmistrz Żytomierza Sergij Suсhomłyn, przewodniczący administracji obwodowej Igor Gundycz, delegacje z polskich miast partnerskich, prezesi organizacji polskich oraz dziennikarze mediów polskich i ukraińskich.

Na początku głos zabrał wicepremier ukraińskiego rządu Gennadij Zubko. „Lech Kaczyński – to człowiek, który bronił i wspierał, i faktyczne inicjował dialog polsko-ukraiński. Od >>Solidarności<< – siły politycznej, która wyprowadziła Polskę do przodu i pozwoliła na przeprowadzenie reform, jako prezydent Warszawy, i później będąc Prezydentem – on faktycznie zrobił tak, że Ukraina dzisiaj integruje się do Unii Europejskiej. Żytomierz, to drugie miasto, po Odessie, gdzie odsłonięto tablicę i imieniem Lecha Kaczyńskiego nazwana ulicę – to wyraz naszego szacunku, jaki chcemy przekazać Polskiemu narodu”, – powiedział wicepremier.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, z okazji odsłonięcia tablicy odczytał szef gabinetu RP Adam Kwiatkowski. „Szanowni Państwo. Bardzo się cieszę, że władze i mieszkańcy Żytomierza pielęgnują pamięć o tym wybitnym mężu stanu i wielkim przyjacielu Ukrainy. W imieniu Państwa i narodu Polskiego z serca dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym doszło do tego upamiętnienia… Prezydent Lech Kaczyński przywiązywał ogromną uwagę do relacji polsko-ukraińskich. Nasze dobre stosunki uważał osobiście za wyraz faktycznego stanu wzajemnych uczuć i postaw Polaków i Ukraińców… Jako polityk on postrzegał nasze relacje jako niezmiernie ważny element kształtowania solidarności europejskiej i współpracy regionalnej… Polska i Ukraina mogą razem zbudować pomyślną przyszłość opartą na szacunku i poczuciu solidarności pielęgnując łączące nas dziedzictwo kulturowe oraz wspólnotę najwyższych wartości” – czytamy w liście.

Następnie, list od Jarosława Kaczyńskiego zaczytał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. „Szanowni Państwo! Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze podziękowania za życzliwą pamięć, zaproszenie na tą bliską dla mnie uroczystość. Z przyczyn ode mnie niezależnych, nie mogę brać udział w uroczystości upamiętniająca Prezydenta Polski. Jestem bardzo wzruszony faktem, że mieszkańcy Żytomierza pamiętają o moim śp. bracie, a tym samym żyją uznaniem jego działalności… Ukraina rzeczywiście mogła liczyć na Lecha Kaczyńskiego, tak jak można liczyć na prawdziwego przyjaciela. Była to przyjaźń szczera i głęboka, wyrastająca zarówno z przyszłości, jak i teraźniejszości. Kształtowały je wspólne tradycje i doświadczenia historyczne… Powtórzę, jestem niezmierne wdzięczny mieszkańcom Żytomierza za te starania, że pamiętają mego brata. Jestem bardzo zobowiązany wszystkim osobom, którzy przyczynili się do powstania tablicy oraz zorganizowaniu dzisiejszych uroczystości. Z całego serca dziękuję Panu merowi, Sergijowi Suchomlynowi oraz radnym miasta, za przyjęcie i uhonorowanie pamięci Lecha Kaczyńskiego…”.

Wdzięczność swoją chciałbym także wyrazić Państwu Natalii i Włodzimierzowi Iszczukom, przedstawicielom Żytomierskiej Młodzieżowej Publicznej Organizacji „Zjednoczenie Szlachty Polskiej” za pomysł upamiętnienie mego śp. brata. Całej polskiej społeczności Żytomierszczyzny, za te solidarne wsparcie, a mieszkańcom Żytomierza za przychylność”.

Jan Piekło wspominał o słowach, jakie powiedział Lech Kaczyński, kiedy przyleciał do Gruzji. „Najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem kraje bałtyckie, a potem może i Polska. Chciałbym podkreślić, że te słowa okazały się proroctwem. Chciałbym wyrazić nadzieje, że nie pozwolimy”.

A po południu, pod otwartym niebem, na ulicy Michajłowskiej, odbyła się publiczna dyskusja „Wartości europejskie. Doświadczenie sąsiadów”, dot. nawiązanie dialogu pomiędzy społecznością miast-partnerskich Żytomierza, w celu wymiany doświadczeniami reformowania oraz społecznej świadomości w kierunku integracji europejskiej.

20 maja na ulicy Michajłowskiej w ramach Dni Europy odbył się Festiwal narodowo-kulturnych organizacji Żytomierza, gdzie można było zapoznać się z kulturą, tradycjami różnych narodowości Żytomierza.

Walentyna Jusupowa, 22.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code