Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Dzień Europy w Winnicy z trzema polskimi delegacjami, premierem Hrojsmanem i ministrami ukraińskiego rządu

Dzień Europy w Winnicy z trzema polskimi delegacjami, premierem Hrojsmanem i ministrami ukraińskiego rządu

20 września w jubileuszowym X Dniu Europy w Winnicy wzięła udział rekordowa liczba zagranicznych delegacji z krajów europejskich. Tradycyjnie, najliczniej reprezentowana była Polska.

Do stolicy Podola przyjechali m. in. goście z miast partnerskich Kielc na czele z Tomaszem Boguckim oraz Tarnowa. Wieczorem Winnicę miał odwiedzić ambasador RP w Kijowie Jan Piekło a publiczność bawił polski zespół artystyczny.

Naprzeciwko budynku Rady Miejskiej urządzono deptak ze stoiskami, na których można było poznać ciekawostki o krajach UE, zaczynając od Polski. Świętowanie dziesiątych Dni Europy w Winnicy rozpoczęło się z zatańczenia przez ponad 200 młodych artystów kompozycji, poświęconej wspólnocie państw europejskich. Po hymnie Ukrainy zabrzmiała „Oda do radości” van Bethovena,  w wykonaniu winnickiej orkiesry symfonicznej, dyrygował którą Geogrij Kurkow, który jednocześnie od wielu lat gra na organach do Mszy w kościele Matki Bożej Anielskiej (kapucynów).

– Ukraina coraz bardziej zbliża się kulturowo i mentalnie z Unią Europejską, bardzo chcemy w przyszłości zostać jej integralną częścią – mówił w słowie powitalnym premier ukraińskiego rządu Wołodymyr Hrojsman.

W ramach świętowania winniczanie oraz goście mogli delektować się występami artystów z Gruzji, Polski i Ukrainy.

Słowo Polskie, 20.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code