Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Dla pamięci przyszłych pokoleń

Dla pamięci przyszłych pokoleń

Data 23 Listopada, była dniem bardzo ekscytującym i wzruszającym dla Weteranów Wojska Polskiego z okręgu Żytomierskiego jak i dla Domu Polskiego im. Ignacego Paderewskiego w Żytomierzu. Ceremonia, która w tym miejscu odbyła się, dotyczyła przekazania na wieczne przechowanie Żytomierskiemu Krajoznawczemu Muzeum Obwodowemu pamiątkowej relikwii Stowarzyszenia Weteranów Wojska Polskiego Żytomierszczyzny. Relikwią tą był wspaniały, specjalnie wykonany w Warszawie sztandar. Został on wręczony Stowarzyszaniu Weteranów w sierpniu 2008 roku, a od piątku, na zawsze zagości w Żytomierskim Muzeum ku pamięci dokonań Polskich żołnierzy. I właśnie o tym przypominał licznie zgromadzonym w Domu Polskim dostojnym gościom Zygmunt Wengłowski prezes stowarzyszenia. Jego słuchaczami prócz samych weteranów byli konsul generalny Rzeczpospolitej Polski w Winnicy Pan Krzysztof Świderek wraz z wicekonsulem Marcinem Krasińskim, wojskowy attache Ambasady Rzeczpospolitej Polski na Ukrainie pułk. Krzysztof Lis, przedstawiciel Departamentu Stowarzyszeń i spraw Socjalnych Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych Rzeczpospolitej Polski Pan Jan Sroka, oraz przewodniczący Żytomierskiej Rady Obwodowej Pan Josyp Zapołowski.

Dokonania Pana Zygmunta zostały docenione przez przedstawiciela Żytomierskiej Rady Obwodowej poprzez przekazaniu mu cennego podarunku w postaci zegarka wraz z pamiątkowym folderem oraz słowami uznania.

Ceremonia dotyczyła także odznaczenia prezesa stowarzyszenia Pana Wengłowskiego medalem „PRO PATRIA” przez Pana Jana Srokę reprezentującego Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych RP.

Muzeum Obwodowe prócz sztandaru na przechowania dostało także otrzymany przez Stowarzyszenie w 2008r medal „ PRO MEMORIA” również otrzymany decyzją Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych RP oraz przekazany w 2010 roku z okazji 65-ej rocznicy Zwycięstwa folder, upamiętniający historie Wojska Polskiego ze Wschodu w latach 1943-1945 i działalność Stowarzyszenia w latach 1993-2012.

Zdarzenie przekazania trzech relikwii: sztandaru, medalu i folderu ma określoną historyczną rolę, którą Pan Wengłowski pozwolił sobie skomentował następującymi słowami: „ Przyjdą Lata, i Wieki Przeminą, a relikwie będą przypominać pokoleniom o naszej wspólnej walce z faszyzmem w latach II Wojny Światowej dwudziestego stulecia.”

Spotkanie przebiegło w przyjaznej ale i zaszczytnej atmosferze. Zarówno gospodarze Domu Polskiego jak i sami weterani zostali obdarowani przez dostojnych gości praktycznymi, honorowymi i pouczającymi podarunkami. Po części oficjalnej w kawiarni przy Domu Polskim weterani i dostojni goście zostali poczęstowani smacznym posiłkiem, który uprzyjemnił zebranym wspólne wspominanie chwalebnych czasów.

Należy pamiętać, że relikwie są czymś więcej, niż tylko pamiątkami. Są symbolem upamiętniającym, iż  może po raz pierwszy i ostatni w historii ZSRR i Ukrainy, Polacy z Żytomierszczyzny walczyli w szeregach Wojska Polskiego.

Tymon Ostrouch
Wolontariusz Domu Polskiego w Żytomierzu

Zdjęcia z Domu Polskiego

{morfeo 231}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *